reklamı kapat

POPÜLER

Apple ve harmanlanmış gerçeklik

Apple ve harmanlanmış gerçeklik “başlıkları” yine gündemde

Apple harmanlanmış gerçeklik başlığı tarafına büyük önem veriyor ve bu konuda birçok bilgi gelmeye devam ediyor.

Apple ilk AR/VR başlık modeli ya da artırılmış gerçeklik ile sanal gerçeklik altyapılarını bir araya getirecek harmanlanmış gerçeklik başlığı aktif olarak yolda bulunuyor. Apple analisti Ming-Chi Kuo, geçtiğimiz ay başlığın 2023’ün ocak ayında düzenlenecek özel bir etkinlik kapsamında lanse edileceğini ve sunumdan 2 ila 4 hafta sonra geliştiricilere gitmeye başlayacağını belirtmişti. Modelin 2023’ün ikinci çeyreğinde ön siparişe açılacağını da söyleyen Kuo, harmanlanmış gerçeklik başlığının raflara ise 2023 Haziran ayı öncesinde çıkarılacağını aktarmıştı.

Şimdi bir başka kaynak bir kez daha ilk başlığın 2023’ün hemen başında geleceğini açıkladı. Ancak Apple’dan sadece tek bir başlık gelmeyecek. Aynı kaynağa göre 2024 yılında ikinci jenerasyon başlık modeli pazara sunulacak. Bu ikinci model daha hafif olacak, çok yüksek çözünürlüklü kameralar taşıyacak ve farklı olarak telefon görüşmesi özelliğine sahip olacak. Model bunun için mikrofonlara sahip olacak ve aktarımı telefon üzerinden sağlayacak. Apple’ın böyle bir ürün eSIM koyması şimdilik çok olası durmuyor.

2025 ve 2026 yılında harmanlanmış gerçeklik tarafında 10 milyon sevkiyat seviyesine ulaşabileceği söylenen Apple, yine Kuo’ya göre ilk modelin lenslerini tedarik etmek için Genius ve Young Optics firmalarıyla çalışıyor. Burada iki adet 3P Pancake modülünün kullanıldığı ve bunların 30-40 dolar arasında bir maliyet oluşturduğu söyleniyor.

İlk ürün için şimdiye kadar birçok detay ortaya çıktı. Örneğin Apple’ın başlık için önemli isimleri bünyesine katmaya devam ettiği ve özel içerikler için Hollywood merkezli önemli isimler ile ortaklıklar kurduğu aktarılıyor. Apple yüksek ihtimalle başlık için demo olması amaçlı özel 360 derece videolar üzerinde çalışıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple harmanlanmış gerçeklik başlığı için çalışmalar aslında yıllardır sürüyor. Geçtiğimiz aylarda konuşan Mark Gurman’a göre Apple, başlığı yönetim kurulu üyelerine dahi göstermiş durumda. Burada gerçek demo denemelerinin de yapıldığı aktarılıyor. Bu açıdan pratikte sergilenebilecek seviyede olan ancak ticari halende uzakta olan ürün, geliştirme sürecine yakın kaynaklara göre bünyesinde tam 14 farklı kamera taşıyor.

Bu kameraların büyük bölümü söylendiği kadarıyla yüz ile ağız hareketlerini yakalamaya odaklanıyor. Apple’ın bu sayede dijital avatarlara çok gerçekçi yüz ifadeleri vereceği iddia ediliyor. Mühendisleri oldukça zorladığı aktarılan altyapı, bu tarz bir ürün için bu oldukça önemli görünüyor. Oyun odağını biraz kaçırdığı iddia edilen ürünün üzerinde, Apple’ı bırakan eski tasarım şefi Jony Ive’nin büyük katkısı olduğu da aktarılıyor.

Apple harmanlanmış gerçeklik başlığı üzerinde bildiğimiz kadarıyla 2 binden fazla kişi aktif olarak çalışma yürütüyor. Bünyesinde spesifik olarak Sony imzalı 8K ekranlar taşıması kesin gibi duran başlık, bazı bilgilere göre çok güçlü bir Apple Silikon işlemci üzerine kuruluyor.

Not: Görsel temsilidir.

Apple harmanlanmış gerçeklik başlığı yanında bunlar da ilginizi çekebilir: Apple Mac Studio ve Studio Display