reklamı kapat

POPÜLER

Apple harmanlanmış gerçeklik başlığı

Tim Cook, Apple harmanlanmış gerçeklik başlığı için üstü kapalı açıklama yaptı

Uzun zamandır gündemde olan Apple harmanlanmış gerçeklik başlığı, bu sefer üstü kapalı bir Tim Cook açıklaması ile gündemde.

Apple ilk AR/VR başlık modeli ya da artırılmış gerçeklik ile sanal gerçeklik altyapılarını bir araya getirecek harmanlanmış gerçeklik başlığı biliyorsunuz henüz gelmedi. Ancak başlığın gelişi çok sürmeyecek. Bugün ürünü tekrardan gündeme getiren CEO Tim Cook, verdiği bir röportaj kapsamında “Takipte kalın, size neler sunduğumuzu göreceksiniz” tarzında üstü kapalı bir açıklama yaptı. Bunu China Daily röportajı kapsamında yönetilen bir AR/VR başlık sorusuna cevap olarak aktaran Cook, ilk çözümleri için oldukça heyecanlı görünüyor. Tim Cook’un AR tarafına olan ilgisi çok uzun zamandır biliniyor ve bunu bir sonraki seviyeye taşıyacak harmanlanmış gerçeklik başlığı için CEO’nun heyecanı artık net olarak dışına taşıyor.

Apple’ın ilk çözümü için şimdiye kadar çok sayıda bilgi ortaya çıktı. Apple analisti Ming-Chi Kuo, geçtiğimiz ay başlığın 2023’ün ocak ayında düzenlenecek özel bir etkinlik kapsamında lanse edileceğini ve sunumdan 2 ila 4 hafta sonra geliştiricilere gitmeye başlayacağını belirtti. Modelin 2023’ün ikinci çeyreğinde ön siparişe açılacağını da söyleyen Kuo, harmanlanmış gerçeklik başlığının raflara ise WWDC23 öncesinde yani 2023 Haziran ayı öncesinde çıkarılacağını aktardı.

Ürün için son dönemde başka yeni bilgiler de geldi. Örneğin Apple’ın başlık için önemli isimleri bünyesine katmaya devam ettiği ve özel içerikler için Hollywood merkezli önemli isimler ile ortaklıklar kurduğu aktarılıyor. Apple yüksek ihtimalle başlık için demo olması amaçlı özel 360 derece videolar üzerinde çalışıyor.

Apple harmanlanmış gerçeklik başlığı için çalışmalar aslında yıllardır sürüyor. Geçen ay konuşan Mark Gurman’a göre Apple, başlığı yönetim kurulu üyelerine dahi göstermiş durumda. Burada gerçek demo denemelerinin de yapıldığı aktarılıyor. Bu açıdan pratikte sergilenebilecek seviyede olan ancak ticari halende uzakta olan ürün, geliştirme sürecine yakın kaynaklara göre bünyesinde tam 14 farklı kamera taşıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu kameraların büyük bölümü söylendiği kadarıyla yüz ile ağız hareketlerini yakalamaya odaklanıyor. Apple’ın bu sayede dijital avatarlara çok gerçekçi yüz ifadeleri vereceği iddia ediliyor. Mühendisleri oldukça zorladığı aktarılan altyapı, bu tarz bir ürün için bu oldukça önemli görünüyor. Oyun odağını biraz kaçırdığı iddia edilen ürünün üzerinde, Apple’ı bırakan eski tasarım şefi Jony Ive’nin büyük katkısı olduğu da aktarılıyor.

Apple harmanlanmış gerçeklik başlığı üzerinde bildiğimiz kadarıyla 2 binden fazla kişi aktif olarak çalışma yürütüyor. Bünyesinde spesifik olarak Sony imzalı 8K ekranlar taşıması kesin gibi duran başlık, bazı bilgilere göre çok güçlü bir Apple Silikon işlemci üzerine kuruluyor. Modelin halen 2 bin dolar üstünde, hatta 3 bin dolar seviyesinde bir fiyata sahip olacağı düşünülüyor.

Not: Görsel temsili ancak olasıdır.

Apple harmanlanmış gerçeklik başlığı yanında bunlar da ilginizi çekebilir: Apple Mac Studio ve Studio Display