reklamı kapat

POPÜLER

Apple harmanlanmış gerçeklik LOG Tasarım

Apple harmanlanmış gerçeklik başlığının kalbi “realityOS” olacak

Teknoloji devi Apple tarafından geliştirilen ilk AR-VR başlık için işletim sistemi hemen hemen kesin olarak “realityOS” olacak.

Apple ilk AR/VR başlık modeli ya da daha açık olursak artırılmış gerçeklik ile sanal gerçeklik altyapılarını bir araya getirecek harmanlanmış gerçeklik başlığı, WWDC 2022’nin merkezinde olabilir. Çünkü Apple kısa süre önce gizlilik adına başka bir şirket üzerinden realityOS / rOS isminin marka sahibi oldu. Daha önce kodlar üzerinde de görülen realityOS, artık hemen hemen kesin olarak firmanın ilk başlığının yazılım temeli olacak ve bazı tahminlere göre işletim sistemi WWDC 2022 kapsamında tanıtılacak. Apple işletim sistemini WWDC’de tanıtarak geliştiricilere başlık için gerekli yazılım altyapısı özelinde zaman sunacak, bu sayede başlık çıktığında çok sayıda oyun ve uygulamaya sahip olacak gibi görünüyor. Geçen hafta konuşan Mark Gurman’a göre Apple, başlığı geçtiğimiz hafta yönetim kurulu üyelerine de göstermiş durumda

Burada gerçek demo denemelerinin de yapıldığı aktarılıyor. Bu açıdan pratikte sergilenebilecek kadar hazır olan ve son aşamaya geldiği aktarılan ürün, halen 2022 sonunda gelecek gibi görünüyor ancak 2023’ün ilk çeyreğine kalma ihtimali de bulunuyor. Apple’ın ilk harmanlanmış gerçeklik başlığı için birçok sızıntı bulunuyor. Örneğin ürünün geliştirme sürecine yakın kaynaklara göre cihazda tam 14 farklı kamera yer alıyor.

Bu kameraların büyük bölümü söylendiği kadarıyla yüz ile ağız hareketlerini yakalamaya odaklanıyor. Apple’ın bu sayede dijital avatarlara çok gerçekçi yüz ifadeleri vereceği iddia ediliyor. Mühendisleri oldukça zorladığı aktarılan altyapı, bu tarz bir ürün için bu oldukça önemli görünüyor. Oyun odağını biraz kaçırdığı iddia edilen ürünün üzerinde, Apple’ı bırakan eski tasarım şefi Jony Ive’nin büyük katkısı olduğu da aktarılıyor.

Ürün için geçtiğimiz başka bilgiler de gelmişti. Örneğin başlığın üzerinde çalışan ekip, uzunca bir süre boyunca cihaz için Apple’daki diğer bölümler ile tam olarak bağlantı kuramamış, hatta fiziksel olarak genel merkezden uzakta kalmış. Üzerinde birçok deneme yapılan AR/VR başlık modeli, başta çıkarılabilir pil üzerine kuruluyormuş, daha sonra birkaç saat pil ömrü sunacak forma büründürülmüş. İlk aşamada ürün için günlük sekiz saatlik kullanım planlanmış ancak bundan daha sonra bazı karmaşıklıklar nedeniyle vazgeçilmiş.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple VR/AR başlık modeli üzerinde bildiğimiz kadarıyla 2 binden fazla kişi aktif olarak çalışma yürütüyor. Bünyesinde Sony imzalı 8K ekranlar taşıması beklenen başlık, bazı bilgilere göre çok güçlü bir Apple Silikon işlemci üzerine kuruluyor. Modelin 2 bin dolar üstünde, hatta 3 bin dolar seviyesinde bir fiyata sahip olacağı düşünülüyor.

Not: Görsel temsili ancak olasıdır.

Apple harmanlanmış gerçeklik başlığı yanında bunlar da ilginizi çekebilir: Apple Mac Studio ve Studio Display