reklamı kapat

POPÜLER

Apple Mac Studio
Mac Studio

M1 Max / Ultra ile küçük ama çok güçlü Apple Mac Studio tanıtıldı

 - Güncelleme: 08 Mart 2022 22:43

“Peek Performance” isimli Apple etkinliği kapsamında Mac mini ile Mac Pro arasına giriş yapan küçük ama çok güçlü Apple Mac Studio tanıtıldı.

Apple’dan bir yeni nesil “masaüstü sınıfı bilgisayar” almak istediğiniz zaman karşınıza şimdiye kadar sadece “M1” işlemcili iMac ve Mac mini çıkıyordu. Firmanın ürün gamında ayrıca çok pahalı Intel temelli Mac Pro da bulunuyor ancak bu model çok spesifik bir kitleye hitap ediyor. İşte bunlar arasına bugün çok önemli bir seçenek dahil edildi. Yeni nesil MacBook Pro’ların gücünü masaüstüne taşıyan teknoloji devi, karşımıza Apple Mac Studio ile çıktı. Odak noktası profesyoneller olmasına rağmen Mac Pro’dan çok daha geniş bir kitleye hitap eden ürün, gücünü bugün yeni tanıtılan M1 Ultra ya da MacBook Pro’larda hali hazırda kullanılan M1 Max işlemcilerden alıyor.

Şovun esas yıldızı olan ve M1 Max üstüne konumlandırılan M1 Ultra, direkt olarak masaüstü cihazlar için hazırlanmış durumda. Yüksek performansı yüksek verim ile sunan ürün, temel olarak iki adet M1 Max’in bir araya getirilmesinden oluşuyor. Bu çiftli kullanımı Ultra Fision adını verdiği mimari üzerine kuran Apple, işlemciye tam 114 milyar transistor sığdırmış.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

20 çekirdekli (16 performans ve 4 verim) CPU’ya ve 64 çekirdekli GPU’ya sahip olan işlemci, M1’den tam sekiz kat daha güçlü ve 32 çekirdekli Neural Engine ile geliyor. 128 GB’a kadar RAM ile özelleştirilebilen M1 Ultra, profesyonelleri çok memnun edecek gibi görünüyor.

Mac mini’nin tasarımsal olarak yukarıya doğru büyütülmüş hali olan bilgisayar, önünde iki adet USB-C portu ile SD kart yuvası taşıyor. Çift fanlı soğutma sistemi ile dikkat çeken Mac Studio, ihtiyaç duyulabilecek diğer tüm giriş çıkış portlarını arkasında taşıyor. Çok sessiz olduğu aktarılan Apple Mac Studio, WiFi-6 ve Bluetooth 5 desteklerine de sahip. M1 Ultra sürümü ile en iyi Mac Pro’yu dahi denize döken ve bu konuda çok ses getiren bilgisayar, gerçek anlamda sınırları zorluyor.

Model yurt dışında M1 Max ile 2.000 dolardan başlıyor. M1 Ultra ile ise başlangıç fiyatı 3.999 dolar seviyesinde bulunuyor. Mac Studio Türkiye’de 35.999 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor. Bu arada Apple resmi olarak Apple Silikon temelli Mac Pro’nun da yolda olduğunu belirtiyor. Bu model için henüz tasarım gösterilmedi.

“Mac Studio ve Studio Display ile yepyeni bir Mac masaüstü bilgisayar ve ekran sunmanın heyecanını yaşıyoruz.” diyen Apple Global Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Greg Joswiak sözlerini şöyle sürdürdü:

“Gücünü M1 Max ve M1 Ultra çipten alan inanılmaz bir performans, çok çeşitli bağlantı seçenekleri ve kullanıcıların ihtiyaç duyduğu her şeye kolayca erişmesini sağlayan kompakt bir tasarımla Mac Studio, masaüstü bilgisayarda yeni bir çağa öncülük ediyor. Studio Display ise büyüleyici 5K Retina ekranı ve bir masaüstü ekranda şimdiye kadar sunulan en iyi kamera ve ses kombinasyonuyla alanında benzersiz.”

Apple Mac Studio yanında bu da ilginizi çekebilir: Asus imzalı katlanabilir ekranlı ilk dizüstü modeli ile tanışın

İLGİLİ HABERLER