reklamı kapat

POPÜLER

Apple harmanlanmış gerçeklik başlığı LOG Tasarım

Apple harmanlanmış gerçeklik başlığı 2022’yi kaçıracak

Uzun zamandır gündemde olan Apple harmanlanmış gerçeklik başlığı için Ming-Chi Kuo son noktayı koymuş olabilir.

Apple ilk AR/VR başlık modeli ya da artırılmış gerçeklik ile sanal gerçeklik altyapılarını bir araya getirecek harmanlanmış gerçeklik başlığı, uzun süredir gündemde. Bazı kaynakların WWDC 2022’de, bazılarının ise yıl sonunda tanıtılabilir dediği ürün, analist Ming-Chi Kuo’ya göre henüz seri üretime hazır durumda değil ve bunun için ciddi bir süre daha gerekiyor. Bu açıdan başlığın 2022’yi kaçıracağı ve 2023 yılında lanse edileceği artık hemen hemen kesin durumda. Eğer sadece göstermelik bir duyuru yapılmazsa 2022’de karşımıza çıkması çok düşük bir ihtimal halini alan ürün için Kuo, donanım ve yazılım açısından erken gösterimin iyi olmayacağını düşünüyor. Analist, Apple ürünü ve ürüne özel işletim sistemini WWDC22’de duyurursa rakiplerin hemen taklit projelerine başlayacağını aktarıyor. Analist, erken gösterim halinde birçok benzer ürünün 2023’ten yani Apple’ın resmi çıkışından önce pazara dolacağını aktarıyor.

Apple harmanlanmış gerçeklik başlığı için çalışmalar yıllardır sürüyor. Geçen hafta konuşan Mark Gurman’a göre Apple, başlığı yönetim kurulu üyelerine göstermiş durumda. Burada gerçek demo denemelerinin de yapıldığı aktarılıyor. Bu açıdan pratikte sergilenebilecek kadar hazır olan ürün, geliştirme sürecine yakın kaynaklara göre bünyesinde tam 14 farklı kamera taşıyor

Bu kameraların büyük bölümü söylendiği kadarıyla yüz ile ağız hareketlerini yakalamaya odaklanıyor. Apple’ın bu sayede dijital avatarlara çok gerçekçi yüz ifadeleri vereceği iddia ediliyor. Mühendisleri oldukça zorladığı aktarılan altyapı, bu tarz bir ürün için bu oldukça önemli görünüyor. Oyun odağını biraz kaçırdığı iddia edilen ürünün üzerinde, Apple’ı bırakan eski tasarım şefi Jony Ive’nin büyük katkısı olduğu da aktarılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple harmanlanmış gerçeklik başlığı üzerinde bildiğimiz kadarıyla 2 binden fazla kişi aktif olarak çalışma yürütüyor. Bünyesinde spesifik olarak Sony imzalı 8K ekranlar taşıması kesin gibi duran başlık, bazı bilgilere göre çok güçlü bir Apple Silikon işlemci üzerine kuruluyor. Modelin halen 2 bin dolar üstünde, hatta 3 bin dolar seviyesinde bir fiyata sahip olacağı düşünülüyor.

Not: Görsel temsili ancak olasıdır.

Apple harmanlanmış gerçeklik başlığı yanında bunlar da ilginizi çekebilir: Apple Mac Studio ve Studio Display