reklamı kapat

POPÜLER

Elon Musk Twitter LOG Tasarım 3

Elon Musk, alımdan vazgeçmesi üstünden Twitter ile dalga geçti

Elon Musk, geçtiğimiz günlerde uzun zamandır gündemde olan Twitter platformunu satın alma sürecinde ikna olmamış ve anlaşmayı iptal etmişti.

Önce bilmeyenler için bir özet geçelim. Elon Musk, geçtiğimiz aylarda Twitter platformunu kâğıt üzerinde 44 milyar dolara satın aldı ve bunun parasını ayarladı ancak satım alım resmileşmedi. Normalde bu durumun yılın sonuna doğru olması bekleniyordu. Ancak geçtiğimiz ay sürpriz bir duyuru yapan Musk, Twitter anlaşmasının geçici olarak askıya alındığını ve spam/sahte hesapların gerçekten de kullanıcıların yüzde 5’inden daha azını temsil edip etmediği konusunda doğrulama beklediğini açıkladı. Bu doğrulama tam olarak gelmedi. Twitter’ın CEO’su Parag Agrawal tarafından geçtiğimiz ay bazı açıklamalar yapıldı ancak bunlar Musk’ı memnun etmedi.

Yapılan hesaplara göre Twitter’ın yüzde 20’den fazlası sahte / spam / bot hesaplardan oluşuyor ve buna elinde kanıt bulunmuyor olmasına rağmen Musk da inanıyor. “Parag Agrawal yaptığı açıklamalar ile yüzde 5’lik rakamı doğrulamaydı” diyen Musk, Twitter’dan “anlaşmanın kanıt gelmeden bu şekilde ilerlemeyeceğini” belirtmiş ve görüşünü bir kez daha net şekilde aktarmıştı.

Daha sonra Elon Musk’ın avukatı SEC temelli bir açıklama yaparak “Bu (Bot durumu), Twitter’ın birleşme sözleşmesi kapsamındaki yükümlülüklerinin açık bir ihlalidir ve Elon Musk, işlemi tamamlamama hakkı ve birleşme sözleşmesini feshetme hakkı da dahil olmak üzere bundan kaynaklanan tüm hakları saklı tutar” demişti. Bunun üstüne Elon Musk, Twitter’ı satın almaktan vazgeçti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Twitter tarafı satışı 44 milyar dolar üstünden yapmak adına yasal bazı adımlar atacaklarını belirtiyor. Burada amaç yasal düzeyde Musk’ın Twitter’ı zorla satın almasını sağlamaya çalışmak olacak. Ancak Musk şu an için net şekilde süreçten çekilmeyi istiyor. İşte tam bu konularda Twitter’dan bir paylaşım yapan Musk, bu paylaşımda Twitter yönetimi ile açık olarak dalga geçti.

Aşağıda görebileceğiniz “meme” paylaşımında “Twitter’ı satın alamayacağımı söylediler.”, “Daha sonra bot hesaplar konusunda bilgi vermediler”, “Şimdi Twitter’ı zorla satın almam için yasal adım atıyorlar” ve “Bana vermediklerini net bot hesap bilgilerini şimdi mahkemede açıklayacaklar” tarzında cümleler yer aldı.

Twitter’ın belirli konularda kendisine yeterince bilgi vermediğini ve kanıt sunmadığını belirten Musk, önümüzdeki dönemde 44 milyar doları vererek firmayı satın almak zorunda kalabilir ya da Twitter özelinde attığı adımlar nedeniyle ciddi cezalar ödeyebilir.

Musk’ın bu kararı halen genel olarak iyi karşılanıyor çünkü çoğu kişi bu satışın yapılmasını istemiyor. Çoğu kişi Elon Musk’ın Twitter’ı daha kötü bir yer haline getirmesinden korkuyordu. Bu arada konu hakkında çalışanlarına bir bildirim geçen Twitter’ın önemli isimlerinden Sean Edgett, sürecin yasal seviyede devam ettiğini, bu yüzden konu hakkında paylaşım yapılmamasını istediklerini belirtti.

Elon Musk ve Twitter gelişmeleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Asus imzalı katlanabilir ekranlı ilk dizüstü modeli ile tanışın