reklamı kapat

POPÜLER

NASA OSIRIS-REx uzay aracından Bennu üzerinde tarihi başarı

NASA, Bennu ve OSIRIS-REx özelinde ilginç bir bilgi verdi

Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, tarihi başarıya ulaşan OSIRIS-REx üzerinden bir açıklama yaptı.

NASA tarafından geliştirilen OSIRIS-REx uzay aracı, geçtiğimiz yıl içerisinde tam 2 yıl 2 aylık (2 milyar kilometreye yakın) bir yolculuk sonrasında asteroid Bennu‘ya ulaşmıştı. 2016 yılında Atlas V roket ile atılan OSIRIS-REx, Bennu üzerinde yapılan araştırmasında su molekülleri tespit etmesiyle büyük bir ses getirmişti. Bennu’yu OSIRIS-REx üzerinde yer alan gelişmiş kameralar, kızılötesi spektrometre ve termal emisyon spektrometresi ile yakından inceleyen NASA, gelişmiş uzay aracı ile Bennu’dan gerçek örnek toplamayı da başarmıştı. NASA, bu başarıda OSIRIS-REx‘in asteroid üzerinden topladığı örnekleri 2023 yılında Dünya’ya geri getireceğini açıklamıştı.

Şu an resmi dönüş yolculuğu içerisinde bulunan OSIRIS-REx, eğer herhangi bir sorun olmazsa 2023 eylül ayında Utah’taki bir alana iniş yapacak. Bundan sonra ise aracın kendisi yanında Bennu‘dan toplanan 60 gramlık örnek incelemeye alınacak. Dünyaya diğer asteroidlerden çok daha yakın olan ve bu açıdan ulaşmanın nispeten kolay olduğu için seçilen Bennu, yüzeysel olarak bilim insanlarını çok şaşırtmış durumda.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

NASA tarafından yapılan güncel açıklamada Bennu’nun dışını oluşturan parçacıkların beklentilerden çok daha gevşek yapıda olduğu aktarıldı. Kurum, Bennu’nun üstünde yürümenin çocuklar için hazırlanan içi plastik top dolu bir havuzda yürümeye benzer olacağını düşünüyor ve bu gerçekten çok ilginç görünüyor. Hatta NASA şunu da aktarıyor: “Uzay aracı, asteroitin yüzeyinden gerekli örnekleri aldıktan hemen sonra iticilerini ateşlemeseydi, Bennu’ya batacaktı.” 

Bu açıdan OSIRIS-REx’i Bennu’dan bırakma riski ile karşı karşıya gelen NASA, uzay aracından gelecek gerçek örnekleri merakla bekliyor. Firma karşılaştığı bu ilginç durumu yukarıdaki videoda görsel şekilde de açıklıyor.

NASA, Bennu ve OSIRIS-REx yanında bu da ilginizi çekebilir: Uçan otomobil modellerinin öncüsü