reklamı kapat

POPÜLER

NASA uzay aracından asteroid Bennu üzerinde tarihi keşif OSIRIS-REx

NASA uzay aracından asteroid Bennu üzerinde tarihi keşif

Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, geçen hafta OSIRIS-REx uzay aracıyla asteroid Bennu‘ya ulaşmıştı. Bunun üzerinden çok kısa süre geçmişken, tarihi bir keşfin haberi geldi

NASA tarafından geliştirilen OSIRIS-REx uzay aracı, tam 2 yıl 2 aylık (2 milyar kilometre) bir yolculuk sonrasında asteroid Bennu‘ya ulaşmıştı. 2016 yılında Atlas V roket ile atılan OSIRIS-REx, yapılan açıklamaya göre yukarıda görebileceğiniz asteroid Bennu üzerinde su buldu. Asteroid üzerinde bulunan su elbette burada olduğu gibi sıvı formda değil. Söylendiği kadarıyla uzay aracı tarafından toplanan verileri analiz eden ekip, Bennu’nun kil mineralleri içerisinde kilitli çok zengin su moleküllerine sahip olduğunu ortaya çıkardı. Bennu’yu araç üzerinde yer alan gelişmiş kameralar, kızılötesi spektrometre ve termal emisyon spektrometresi ile yakından inceleyen NASA, araç ile asteroid üzerinden topladığı örnekleri 2023 yılında Dünya’ya geri getirmeyi planlıyor. Burada elde edilecek veriler ile güneş sistemi ve geçirdiği evrim hakkında çok sağlam verilerin elde edileceği belirtiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

NASA OSIRIS-REx uzay aracı, Benuu ile önemli araştırmalar yapıyor

Kurumun açıklamasında yüzeydeki bazı kayaların hidroksil molekülü (Kovalent bağ ile bağlanmış hidrojen ve oksijen atomlarından oluşur) açısından çok zengin olduğu yer alıyor. Bu detay Bennu’nun daha önce sıvı formda su barındırmış olabileceğini akıllara getiriyor. Ayrıca bazı araştırmacılar Bennu’nun bünyesinde sıvı su bulunan bir başka asteroidin gövdesinden kopmuş olabileceğini de belirtiyor.

İlginizi Çekebilir

Hareketli parçası olmadan uçabilen devrimsel uçak