reklamı kapat

POPÜLER

NASA OSIRIS-REx uzay aracından Bennu üzerinde tarihi başarı

Bennu’dan örnek alan OSIRIS-REx, Dünya’ya geri geliyor

Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, tarihi başarıya ulaşan OSIRIS-REx uzay aracıyla dönüş yolculuğuna çıktı.

NASA tarafından geliştirilen OSIRIS-REx uzay aracı, tam 2 yıl 2 aylık (2 milyar kilometreye yakın) bir yolculuk sonrasında asteroid Bennu‘ya ulaşmıştı.

2016 yılında Atlas V roket ile atılan OSIRIS-REx, Bennu üzerinde yapılan araştırmasında su molekülleri tespit etmesiyle büyük bir ses getirmişti.

Bennu’yu OSIRIS-REx üzerinde yer alan gelişmiş kameralar, kızılötesi spektrometre ve termal emisyon spektrometresi ile yakından inceleyen NASA, gelişmiş uzay aracı ile Bennu’dan gerçek örnek toplamayı da başarmıştı.

NASA, bu başarıda OSIRIS-REx‘in asteroid üzerinden topladığı örnekleri 2023 yılında Dünya’ya geri getireceğini açıklamıştı.

İşte bunun için resmi dönüş yolculuğu an itibarıyla başladı. Son açıklamalara göre uzay aracı herhangi bir aksilik olmaz ise tam olarak 2023 eylül ayında Utah’taki bir alana iniş yapacak.

Bundan sonra ise aracın kendisi yanında Bennu‘dan toplanan 60 gramlık örnek incelemeye alınacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

NASA OSIRIS-REx uzay aracı, Bennu özelinde dikkat çekmeye devam ediyor

Dünyaya diğer asteroidlerden çok daha yakın olan ve bu açıdan ulaşmanın nispeten kolay olduğu için seçilen Bennu, bakalım örnekleri üzerinden bilim insanlarına ne tarz gizemler sunacak.

İlginizi Çekebilir

Şişirebilir elektrikli motosiklet modeli ile tanışın