reklamı kapat

POPÜLER

elektrikli motosiklet Poimo

Şişirilebilir elektrikli motosiklet “Poimo” için yeni sürüm [Video]

Son dönemde karşımıza çıkan en ilginç elektrikli motosiklet modellerinden Poimo için yeni bir versiyon daha duyurulmuş durumda.

İlk defa geçtiğimiz aylarda karşımıza çıkan Poimo, elektrikli bisiklet olarak da geçen ancak pedalları olmadığından temelde bir elektrikli motosiklet olan yeni nesil kişisel ulaşım araçlarından. Bu modelin en çok dikkat çeken yanı ise şişirilebilir yapıda tasarlanmış olması oluyor. Aracın ilk sürümü kısaca üzerinden geçersek prototip aşamasında yer alıyordu ve harici bir elektrikli kompresöre ihtiyaç duyuyordu. Son sürümünde kompresör donanımının direkt olarak içerisine entegre edileceği aktarılan araç, indirildiği zaman çantada taşınabilecek kadar ufak hale geliyor. Dört adet tekerlek üstüne kurulan ilk sürüm, artık yalnız değil. Çünkü yeni bir Poimo versiyonu da karşımızda bulunuyor. İlk sürümden farklı ve bir açıdan daha modern, bir açıdan da daha sportif olan yeni sürüm, söylendiği kadarıyla direkt olarak kişiye özel tasarlanabiliyor.

Poimo elektrikli motosiklet dünyasını değiştirebilir

Halen ticari bir ürün olmayan Poimo, sürücülerin çektiği fotoğraflar, kilo ile boy bilgileri ve tercihleri (Oturma pozisyonu vb.) doğrultusunda her kişiye özel hale getirilebiliyor. Bu da gerçekten motosiklet dünyasında görülmemiş bir detay olarak dikkat çekiyor. Kişiye özel tasarımı oluştururken bilgisayar destekli 3D modeller kullanan Tokyo Üniversitesi araştırmacıları, yeni modeli birden fazla parçadan oluşturmuş. Yani ilk sürümden farklı olarak tek parça bir model bizleri beklemiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Çalışır prototipi 9 kg ağırlığında olan modelin, aktarıldığı kadarıyla şimdilik sadece 6 km/s maksimum hız bulunuyor. Modelin bir ticari ürün haline ne zaman geleceği ise henüz bilinmiyor. Bu arada firmanın benzer altyapıyı tekerlekli sandalye vb. ürünler etrafında geliştirdiği de aktarılıyor.

Bu da bahsettiğimiz ilk sürümün videosu: