reklamı kapat

POPÜLER

NASA OSIRIS-REx uzay aracından Bennu üzerinde tarihi başarı

NASA OSIRIS-REx uzay aracından Bennu üzerinde tarihi başarı

Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, OSIRIS-REx uzay aracıyla asteroid Bennu özelinde tarihi bir başarı elde etti.

NASA tarafından geliştirilen OSIRIS-REx uzay aracı, en son tam 2 yıl 2 aylık (2 milyar kilometre) bir yolculuk sonrasında asteroid Bennu‘ya ulaştı haberiyle gündem olmuştu. 2016 yılında Atlas V roket ile atılan OSIRIS-REx, Bennu üzerinde yapılan araştırmasında su molekülleri tespit etmesiyle büyük bir ses getirmişti. Bennu’yu OSIRIS-REx üzerinde yer alan gelişmiş kameralar, kızılötesi spektrometre ve termal emisyon spektrometresi ile yakından inceleyen NASA, gelişmiş uzay aracı ile kısa süre önce Bennu’dan gerçek örnek toplamayı da başardı. OSIRIS-REx asteroid üzerinden topladığı örnekleri 2023 yılında Dünya’ya geri getirmeyi planlayan Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi, burada elde edilecek veriler ile güneş sistemi ve geçirdiği evrim hakkında çok sağlam verilerin elde etmeyi umuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

NASA OSIRIS-REx uzay aracı, Benuu özelinde dikkat çekmeye devam ediyor

Bennu üzerine iniş ve örnek toplama gibi gerçekten çok riskli bir işlemi sorunsuz olarak atlatan bilim insanları, OSIRIS-REx ile araştırmalarına devam edecek. Dünyaya diğer asteroidlerden çok daha yakın olan ve bu açıdan ulaşmanın kolay olduğu Bennu, bu bahsettiğimiz araştırmaların merkezinde kalmayı sürdürecek.

İlginizi Çekebilir

Şişirebilir elektrikli motosiklet modeli ile tanışın