reklamı kapat

POPÜLER

NASA Bennu

NASA, Bennu’dan aldığı örnekler üzerinden ilk keşiflerini açıkladı

Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, OSIRIS-REx üzerinden tarihi bir başarıya imza atmıştı.

Kaçıranlar için kısa bir özet geçmek adına NASA tarafından geliştirilen OSIRIS-REx uzay aracı, geçtiğimiz yıllarda tam 2 yıl 2 aylık (2 milyar kilometreye yakın) bir yolculuk sonrasında asteroid Bennu‘ya ulaşmıştı. 2016 yılında Atlas V roket ile atılan OSIRIS-REx, “Bennu” üzerinde yapılan araştırmasında su molekülleri tespit etmesiyle büyük bir ses getirmişti. Bennu’yu OSIRIS-REx üzerinde yer alan gelişmiş kameralar, kızılötesi spektrometre ve termal emisyon spektrometresi ile yakından inceleyen NASA, gelişmiş uzay aracı ile Bennu’dan gerçek örnek toplamayı da başarmıştı. NASA, OSIRIS-REx’in asteroid üzerinden topladığı örnekleri 2023 yılının eylül ayında Dünya’ya geri getireceğini açıklamıştı ve o konudaki tarihi hedefe sorunsuz olarak ulaşılmıştı. Bennu’dan gelen örnekler 25 Eylül tarihinde sorunsuz olarak Dünya’ya ulaştı. Bu aşamadan sonra aracın kendisi yanında Bennu‘dan toplanan örnekler incelemeye alındı, biraz önce ise 4,5 milyar yıllık asteroitten alınan örneklerin sadece “karbon” değil, aynı zamanda “su” içerdiği (İç yapıda) de açıklandı. Konu hakkında konuşan NASA Yöneticisi Bill Nelson, “OSIRIS-REx örnekleri bugüne kadar Dünya’ya getirilen karbon açısından en zengin örneklerden ve bilim insanlarının gezegenimizdeki yaşamın kökenlerini araştırmasına yardımcı olacak” dedi. Bu örnekler üzerindeki araştırmalar elbette devam edecek, özellikle su konusunda daha fazla detay önümüzdeki günlerde verilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

NASA tarafından geçtiğimiz yıl yapılan bir açıklamada Bennu’nun dışını oluşturan parçacıkların beklenenden çok daha gevşek yapıda olduğu aktarılmıştı. Kurum, Bennu’nun üstünde yürümenin çocuklar için hazırlanan içi plastik top dolu bir havuzda yürümeye benzer olacağını düşünüyor ve bu gerçekten çok ilginç görünüyor. Hatta NASA bu konuda şunu da aktarıyor: “Uzay aracı, asteroitin yüzeyinden gerekli örnekleri aldıktan hemen sonra iticilerini ateşlemeseydi, Bennu’ya batacaktı.” Bu açıdan OSIRIS-REx’i Bennu’da bırakma riskiyle karşı karşıya kalan NASA, uzay aracından gelecek gerçek örnekleri merakla bekliyordu.

NASA, Bennu ve OSIRIS-REx yanında bu da ilginizi çekebilir: Uçan otomobil modellerinin öncüsü

İLGİLİ HABERLER