reklamı kapat

POPÜLER

AirCar uçan otomobil

AirCar uçan otomobil ile yapılan şehirlerarası ilk uçuş [İzle]

Geleceğin taşımacılık sistemleri arasında uçan taksi ve uçan otomobil modelleri yer alıyor. Bu sefer otomobil tarafından bir başarı var.

Günümüzde uçan taksi tarafında olduğu gibi uçan otomobil tarafında da birçok farklı seçenek geliştiriliyor. Bunlardan bir tanesi de Klein Vision imzalı AirCar.

AirCar’ı şimdi gündeme getiren elde edilen önemli bir başarı oldu. Araç 28 Haziran tarihinde şehirlerarası ilk uçuşunu yaptı. Bu uçuşta Nitra ve Bratislava havaalanları arasında 35 dakikalık bir yolculuk yapıldı.

Henüz prototip aşamasında olan AirCar için “Neden bir uçak değil de uçan otomobil olarak nitelendiriliyor?” diyebilirsiniz. Çünkü aracın kanatları katlanabiliyor. Bu sayede AirCar ile havaalanı dışına çıkıp normal yola girilebiliyor.

Modeli kullanmak için yine de pilot lisansı gerekiyor ancak karşımıza gerçek anlamda normal trafiğe karışabilen ve uygun şartlara uçabilen bir teknoloji harikası yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

AirCar uçan otomobil gelecek için önemli bir seçenek oluyor

Yapılan şehirlerarası uçuş kapsamında aracın arkasındaki motor ile 170 km/s hıza çıktığı aktarılıyor. AirCar istenirse 190 km/s saat hıza da çıkabiliyor.

İniş ve kalkış için ufak da olsa bir uçak pistine ihtiyaç duyan aracın, mevcut prototip sürümü gücünü 160 beygirlik BMW motorundan alıyor.

Ticari sürümü daha güçlü olacak AirCar, olası risklere karşı balistik paraşüt sistemiyle donatılmış. Bu sayede motor arızası yaşanırsa paraşüt ile güvenli iniş sağlanabiliyor.

AirCar ve benzeri uçan otomobillerin hayatımıza girmesi yakın dönem için hiç ama hiç olası değil. Şu an uçak taksiler geleceğin daha uygun bir parçası gibi görünüyor.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi Mi 11 Ultra’nın içindeki detaylara bakın