reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX Starlink LOG Tasarım

SpaceX Starlink projesi için 53 yeni uydu daha atıldı [7 Temmuz]

Uzaydan internet sunan SpaceX Starlink hizmeti büyümeye devam ediyor. Bugün firma bir kez daha başarılı göreve imza attı.

SpaceX Starlink projesi için Falcon 9’a yüklenen uydular alçak dünya yörüngesine gönderilmeye devam ediliyor. Geçtiğimiz haftalarda sadece 24 saat içerisinde tam iki farklı kalkış gerçekleştiren ve toplamda 106 farklı uydu atan firma, bugün 53 uydulu başarılı bir görevin daha altından kalktı. 2022 itibarıyla şimdiye kadar 22’den fazla görevi geride bırakan Elon Musk’ın uzay konusunda devrim yapan şirketi SpaceX, bu en son başarılı görev ile beraber alçak dünya yörüngesine şimdiye kadar 2.759 farklı Starlink uydusu göndermiş oldu. Daha önce de aktardığımız üzere bu gönderilen uyduların hepsi görevde bulunmuyor. Bazısı göreve başlamak için yörüngesine oturmayı bekliyor, bazısı ise yaşanan sorunlar nedeniyle süreç içerisinde kaybedildi.

2023 yılında Türkiye’ye de gelmesi beklenen ve son açıklamaya göre şu an 32’den fazla ülkede aktif edilen uzay interneti Starlink, son dönemde daha önce de aktardığımız üzere uçak kullanımı odağında gündeme geliyor. Geçtiğimiz ay SpaceX ile JSX arasında Starlink merkezli anlaşma imzalandığı duyuruldu. Özel jetler ile hizmet veren JSX, yıl sonunda müşterilerine gökyüzünde yüksek hızlı ve düşük gecikmeli internet sağlayacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SpaceX ile ABD merkezli Delta Havayolları şirketinin uçaklarına Starlink getirmek adına aktif testler gerçekleştirdiğini biliyoruz. En son ise SpaceX ve Hawaiian Airlines arasında bir ortaklık imzalandı. Bu ortaklık kapsamında Hawaiian Airlines’ın standart yolcu uçaklarında (Airbus A330, A321neo ve ileride Boeing 787-9s) önümüzdeki yıl itibarıyla Starlink temelli uzaydan internet sağlanacak. Firma kısa süre önce Starlink’in hareketli araçlarda kullanım için gereken izni de aldı.

Falcon 9 ile yapılan yeni kalkış tam olarak şöyle oldu:

Görevde kullanılan Falcon 9, bir kez daha otonom deniz üstü platformu üzerine sorunsuz şekilde dikey olarak iniş yaptı ancak bu sefer görüntü sıkıntısı olduğundan video paylaşılmadı.

SpaceX Starlink yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’nin konsept elektrikli otomobili