reklamı kapat

POPÜLER

Xiaomi elektrikli otomobil

Xiaomi elektrikli otomobil projesi için yeni bilgiler geldi

Dev teknoloji firması Xiaomi, uzun zamandır bir elektrikli otomobil geliştiriyor ve firma bu konuda otonom testleri de gerçekleştiriyor.

Xiaomi, kaçıranlar için üzerinden geçmek adına ilk olarak Hong Kong Borsa’sına yaptığı kamuoyu açıklamasıyla akıllı elektrikli araç / elektrikli otomobil üretim çalışması hazırlıklarına başladığını duyurdu. Xiaomi’nin Kurucusu, Başkanı ve CEO’su Lei Jun, ilk elektrikli araçları için Xiaomi’ye ait bir yan kuruluş altında faaliyet gösterileceğini açıkladı. Bu yan kuruluşun daha sonra Xiaomi Automobile olduğu ortaya çıktı. Sürecin direkt olarak başında yer alan Lei Jun, yeni şirketin 300’den fazla çalışana sahip olduğunu açıkladı. Ünlü CEO daha sonra ise ilk aracın 2024’ün ilk yarısında seri üretime alınacağını duyurmuştu.

Bu araç için firmanın bir otomobil fabrikası kuracağı ve bu fabrika ile yılda 300 bin kadar otomobil üretmeyi hedeflediği biliniyor. Pekin merkezli olarak iki aşamada kurulacak bilgisi verilen 2024 odaklı fabrika için çalışmalar sürerken, aracın kendisi için de farklı testler yapılıyor. Örneğin kısa süre Xiaomi’nin ilk aracında kullanacağı otonom sürüş sistemleri için halka açık yollarda testler yaptığı ortaya çıktı. Hemen aşağıda görebileceğiniz oldukça heybetli bir sedan otomobil üzerinde yapılan testler, firmaya büyük veriler sağlıyor olmasıyla önem arz ediyor.

-Xiaomi’nin ilk otomobil modeli yüksek ihtimalle böyle görünmeyecek-

İlk elektrikli otomobil modelinde yüksek bir otomatik sürüş performansı göstermesi beklenen Xiaomi, testlerdeki araçta kameralar yanında tavana yerleştirilmiş bir LiDAR donanımından da yardım alıyor. Ortama gönderdikleri lazer darbeleriyle çevredeki nesne veya yüzeylerin uzaklığını belirleyen bu cihazlar, 360 derece hareket ediyor ve hassas ve hızlı şekilde görev yapabiliyor. Birçok firma otonom araçları LiDAR ile donatma konusunda testler gerçekleştirirken, Tesla otomatik pilot sistemini kamera ve yapay zekâ üzerine kurma konusunda adımlar atıyor.

Xiaomi elektrikli otomobil konusunda önemli avantajlara sahip olduğuna inanıyor. Bunu Lei Jun geçtiğimiz yıl paylaştığı şu maddeler ile açıklamıştı:

1. Akıllı elektrikli araçlar geleneksel otomotiv sektörünün iş modelini kökten değiştirdi ve Xiaomi, donanım tabanlı internet hizmeti iş modeli hakkında ayrıntılı bilgiye sahip.
2. Xiaomi, yazılım ve donanım entegrasyonunda en kapsamlı deneyime ve internet sektöründeki en derin üretim teknik bilgisine sahip.
3. Xiaomi’nin ürün çeşitliliği, ürün ölçeği ve kullanıcı sayısı açısından en kapsamlı akıllı ekosisteme sahip.
4. Xiaomi, akıllı elektrikli araçlara uygulanabilecek çok sayıda temel teknolojiye sahip.
5. Xiaomi, dünya çapındaki Mi fanlarının güven ve desteğiyle güçlü bir markaya ve güçlü bir kullanıcı tabanına sahip.
6. Xiaomi’nin bu alana güvenle yatırım yapmasına olanak tanıyan bol miktarda nakit kaynağına sahip.

Lei Jun otomobil projesi için, “Bu, hayatımın son büyük girişimcilik projesi olacak. Tüm kişisel itibarımı ortaya koymaya ve akıllı elektrikli aracımız için gereken tüm mücadeleyi vermeye hazırım. Xiaomi elektrikli aracının başarıya ulaşması için tüm mücadele boyunca ekibimin başında olmaya kararlıyım” diyor.

Xiaomi otomobil modeli yanında bu da ilginizi çekebilir: Renk değiştirebilen telefon prototipi