reklamı kapat

POPÜLER

Xiaomi elektrikli otomobil Xiaomi Automobile

Xiaomi’nin ilk elektrikli otomobili için “Xiaomi Automobile” kuruldu

Xiaomi daha önce yaptığı resmi açıklama ile elektrikli otomobil tarafına adım attıklarını duyurdu. İşte bu alandaki firma Xiaomi Automobile olacak.

Xiaomi, tekrar üzerinden geçmek adına ilk olarak Hong Kong Borsa’sına yaptığı kamuoyu açıklamasıyla akıllı elektrikli araç / elektrikli otomobil üretim çalışması hazırlıklarına başladığını duyurdu.

Xiaomi’nin Kurucusu, Başkanı ve CEO’su Lei Jun, ilk elektrikli araçları için Xiaomi’ye ait bir yan kuruluş altında faaliyet gösterileceğini açıkladı. İşte bu yan kuruluş Xiaomi Automobile olacak. Bu Çin merkezli yeni kuruluş için tüm yasal süreç tamamlandı.

Sürecin direkt olarak başında yer alan Lei Jun, yeni şirketin şimdilik 300’den fazla çalışana sahip olduğunu belirtiyor. Bu şirketin 10 milyar yuanlık bir ana para hayatına başladığı da açıklanıyor

Xiaomi elektrikli otomobil konusunda geçtiğimiz ay Çin’deki diğer otomobil üreticileriyle görüşmeler gerçekleştiriyor ve onların üretim tesislerinde turlar düzenliyor haberleriyle ses getirmişti. CEO’nun şimdiye kadar SAIC, BYD, Great Wall ve Wuling gibi üreticilerin genel merkezlerini ve üretim hatlarını ziyaret ettiği aktarılmıştı.

İlk elektrikli otomobili için ciddi bir personel alım yapan Xiaomi, en son ise ilk modeli sürpriz şekilde sıfırdan kendisi üretecek haberiyle şaşırtmıştı. Bu gerçekten önemli ve riskli bir hamleydi. Xiaomi, ilk modeli için rahatlıkla başka bir üreticiden hazır platform alabilirdi. Ancak dev isim bunu tercih etmeyecek gibi görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Xiaomi Automobile elektrikli otomobil konusunda önemli avantajlara sahip olduğunu aktarıyor

Bunun direkt olarak aşağıdaki maddeler ile Lei Jun açıklamıştı:

1. Akıllı elektrikli araçlar geleneksel otomotiv sektörünün iş modelini kökten değiştirdi ve Xiaomi, donanım tabanlı internet hizmeti iş modeli hakkında ayrıntılı bilgiye sahip.
2. Xiaomi, yazılım ve donanım entegrasyonunda en kapsamlı deneyime ve internet sektöründeki en derin üretim teknik bilgisine sahip.
3. Xiaomi’nin ürün çeşitliliği, ürün ölçeği ve kullanıcı sayısı açısından en kapsamlı akıllı ekosisteme sahip.
4. Xiaomi, akıllı elektrikli araçlara uygulanabilecek çok sayıda temel teknolojiye sahip.
5. Xiaomi, dünya çapındaki Mi fanlarının güven ve desteğiyle güçlü bir markaya ve güçlü bir kullanıcı tabanına sahip.
6. Xiaomi’nin bu alana güvenle yatırım yapmasına olanak tanıyan bol miktarda nakit kaynağına sahip.

Ayrıca konu hakkında konuşan Lei Jun, “Bu, hayatımın son büyük girişimcilik projesi olacak. Tüm kişisel itibarımı ortaya koymaya ve akıllı elektrikli aracımız için gereken tüm mücadeleyi vermeye hazırım. Xiaomi elektrikli aracının başarıya ulaşması için tüm mücadele boyunca ekibimin başında olmaya kararlıyım” demişti.

Not: Görsel temsilidir.

İlginizi Çekebilir

Renk değiştirebilen telefon prototipi