reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

SpaceX

SpaceX, Transporter-4 görevinde uzaya tam 40 uydu çıkardı

Elon Musk’ın sahibi olduğu özel uzay şirketi SpaceX, 2022 görevleri kapsamında bu sefer uzaya tam 40 uydu çıkardı.

Advertisement

Dakikalar öne gerçekleştirilen Transporter-4 görevinde SpaceX, daha önce Crew-1, Crew-2, SXM-8, CRS-23, IXPE ve bir Starlink görevlerinde kullanılmış bir Falcon 9 roket ile beraber alçak dünya yörüngesine tam 40 farklı uydu gönderdi. Daha önceki Transporter görevlerinde de ufak ve büyük boyutlarda çok sayıda uyduyu alçak dünya yörüngesine çıkaran firma, son görevde kullanılan Falcon 9 roketi bir kez daha dikey olarak geriye indirdi. Bu sefer kara değil deniz üstündeki otonom platform Just Read the Instructions üzerine iniş gerçekleştirildi. Uzaya erişimi ve yeniden kullanılabilirliği gerçekten standart hale getiren şirket, Elon Musk’ın en büyük başarıları arasında yer alıyor.

2021’de çok iyi bir yıl geçiren ve sorunsuz çok sayıda görev ile büyük gelirler elde eden SpaceX, kısa süre önce 2022 hedefleriyle gündeme gelmişti. Elon Musk’ın açıklamasına göre şirket 2022 toplamında 60 farklı kalkış / görev gerçekleştirmeyi hedefliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu Falcon 9 roket merkezli görevler arasında uzaydan internet sağlayan Starlink için yapılacak görevler de olacak. Musk’a göre önümüzdeki 18 ay içerisinde operasyonel Starlink uydu sayısı tam 4.200’e ulaşacak. Starlink’in ileride Türkiye’de de açılması bekleniyor ancak halen bu konuda atılmış bir somut adım bulunmuyor.

SpaceX yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’nin yeni konsept elektrikli otomobil ile tanışın