reklamı kapat

POPÜLER

Virgin Orbit ve SpaceX
Virgin Orbit ve SpaceX

Virgin Orbit ve SpaceX yeni uzay görevlerine imza attı

Geçtiğimiz saatlerde hem Virgin Orbit hem de SpaceX firmaları yeni uzay görevlerine imza attı. 2022 bu konuda hızlı başladı.

Virgin imparatorluğunun uzaya odaklanan parçalarından Virgin Orbit, kısa süre önce Cosmic Girl ve LauncherOne özelinde başarılı bir uzay görevi yaptı. Bu görevde Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı, SatRevolution ve Spire Global firmalarına ait toplam yedi farklı ufak uydu alçak dünya yörüngesine çıkarıldı. Virgin Orbit, bu görevde de havada kalkış gerçekleştirdi.

Özel modifiye edilen Boeing 747-400 uçağı Cosmic Girl’ün altına yüklenen LauncherOne roketi, gökyüzünde uçaktan ayrıldı ve kendi motorunu ateşleyerek taşıdığı uyduları alçak dünya yörüngesine çıkardı. Elon Musk’ın 2021’yi çok yoğun geçiren özel uzay şirketi SpaceX ise kısa süre önce Transporter-3 görevi kapsamında Falcon 9 ile karadan normal bir kalkış yaptı.

Bu görev yük açısından çok büyüktü çünkü SpaceX tarafından tam 105 ufak uydu uzaya gönderildi. Daha önce birçok kalkışta kullanılan görevin merkezindeki Falcon 9 roket ise aşağıdaki videoda da görebileceğiniz şekilde 10. kez başarılı şekilde dikey olarak iniş gerçekleştirdi. Şirket Transporter-1 görevinde alçak dünya yörüngesine tam 143 ufak uyduyu, Transporter-2 görevinde ise 88 uyduyu çıkarmıştı.

Bu arada SpaceX görevinde Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Mühendislik Fakültesi öğrencilerinin hazırladığı “Türkiye’nin ilk cep uydusu” olarak geçen Grizu-263A da uzaya atıldı.

İlginizi Çekebilir: Asus imzalı katlanabilir ekranlı ilk dizüstü modeli ile tanışın