reklamı kapat

POPÜLER

Virgin Orbit roket uzay

Virgin Orbit’ten Boeing 747 ile gelen roket temelli uydu başarısı

İngiliz milyarder Richard Branson‘un sahibi olduğu Virgin Orbit firması, kısa süre önce Boeing 747 ile roket temelli uydu başarısı elde etti.

Richard Branson’ın uzay turizmi odaklı Virgin Galactic yanında bir de yukarıda dediğimiz gibi Virgin Orbit şirketi bulunuyor. Bu şirketin amacı ise uzaya uydu çıkarmak. İşte bu şirketten kısa süre önemli bir başarı geldi. Özel hazırlanan Boeing 747‘ye yüklenen roket ile firma uzaya uydu çıkardı. Yukarıda görebileceğiniz bu roket, belirlenen konum ve yüksekliğe gelindiği zaman gövdeden ayrılıyor ve kendi ateşleme sistemiyle alçak dünya yörüngesine uydu çıkarabiliyor. Bu konuda kendisi için bir ilke imza atan firma, bu Boeing 747 temelli sistemi ile uzaya uydu götürme maliyetini ciddi olarak düşürmek istiyor. Virgin Orbit elbette bu sistem ile SpaceX’e rakip olmak istemiyor. Çünkü SpaceX çok ama çok daha büyük uyduları uzaya taşıyabiliyor. Virgin’in kurduğu sistem sadece ufak uydulara odaklanıyor. Alçak dünya yörüngesine atılan uyduların çoğu artık ufak boyutlu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Virgin Orbit dikkat çekmeyi başardı

Bu arada bildiğimiz kadarıyla Richard Branson gerçek anlamda uzaya gitmeye de hazırlanıyor. SpaceShipTwo VSS Unity‘nin ilk yolcularından olacak gibi duran Branson, bunun için de kendisini fiziksel olarak hazırlıyor. Şirket yeni uzay aracı SpaceShipTwo VSS Unity ile şu an gerçekten büyük testler gerçekleştiriyor.

İlginizi Çekebilir

Panasonic’ten geleceğe yönelik önemli HUD teknolojisi