reklamı kapat

POPÜLER

dünyanın en büyük drone'u

Uzaya uydu gönderecek dünyanın en büyük drone’u ile tanışın

Uzaya uydu göndermek için günümüzde çok farklı yol mevcut. İşte bu alana bir de dünyanın en büyük drone’u giriş yaptı.

Uzayda birçok önemli görev üstlenen uydular tahmin edildiği kadar büyük değiller. Elbette bazı uydular oldukça büyük ancak gelişen teknoloji ile artık mini buzdolabı kadar birçok uydu yörüngeye atılıyor. İşte bu uydular için geliştirilen dünyanın en büyük drone’u ses getirmiş durumda. ABD merkezli firma Aevum tarafından geliştirilen yukarıda gördüğünüz drone Ravn X, tahmin edebileceğiniz üzere insansız olarak görev yapıyor. Bu açıdan hayati risk olmadan alçak dünya yörüngesine doğru uydu gönderebilen (Belirli bir yükseklikte bünyesindeki roket sistemleriyle kalkış yapılıyor) hava aracı, 1.6 km uzunluğundaki pistlerden kalkarak otonom olarak iniş yapabiliyor.

24 metre uzunluğu ve 18 metre kanat genişliği olan Ravn X, her hava şartında kalkış yapabiliyor. İleride tamamen yeniden kullanılabilir olacağı aktarılan drone, yerden roket kalkışını adeta gökyüzüne taşıyor ve bu sayede çok büyük maddi avantaj getiriyor. Firma araçları için şimdiden 1 milyar dolarlık kalkış anlaşması yaptıklarını aktarıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dünyanın en büyük drone’u ile kurulan uydu taşıma sistemi bir ilk sayılmaz

Stratolaunch tarafından üzerinde uzun zamandır çalışılan dünyanın en büyük uçağı da benzer bir mantığı güdüyordu. Ağırlığı 226 ton olan uçak, alçak dünya yörüngesine kargo / roket taşımak amacıyla geliştiriliyordu. Yükleri tam ortasında yer alan bölümde taşıyan uçak, birçok uzay görevini daha ucuz, güvenli ve standart hale getirmeyi hedefliyordu. Ayrıca benzer bir sistem üzerinde Virgin Galactic firması da aktif olarak çalışıyordu.

İlginizi Çekebilir

Kawasaki imzalı hibrit motosiklet sistemi