reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Virgin Galactic Richard Branson

Richard Branson, Jeff Bezos’tan önce Virgin Galactic ile uzaya gidiyor

Virgin Galactic firmasının sahibi milyarder Richard Branson, gerçek anlamda Jeff Bezos’tan önce uzaya gidiyor. İşte detaylar;

Advertisement

Virgin imparatorluğunun sahibi olan Richard Branson, eğer bir değişiklik olmaz ise 11 Temmuz tarihinde yani çok yakında uzaya gidecek. Biliyorsunuz bir diğer milyarder Jeff Bezos ise 2o Temmuz tarihinde uzayda olacak.

Bu uçuşta elbette Branson yalnız olmayacak. Toplamda altı kişilik bir ekip olacak ve milyarder ilk defa gerçek uzay deneyimi elde edecek. Bu göreve Unity 22 adını veren firma, süreçte VSS Unity kullanacak.

Virgin Galactic, hatırlarsınız geçtiğimiz aylarda VSS Unity uzay aracını bünyesindeki personel ile beraber test amacıyla uzaya çıkarmıştı. Bu araç bilmeyenler için uzaya bir roket ya da tamamen tek başına çıkmadı.

Firma Virgin VMS Eve hava aracını kullanarak VSS Unity’i 44 bin feet yükseğe kadar çıkardı ve bundan sonra VSS Unity’i kendi başına bıraktı. Bu noktada yerleşik roket motorunu ateşleyen Unity, ses hızını üç kez aşarak uzaya çıkış yaptı.

Bu başarı firma için çok önemliydi çünkü şirket çok uzun zamandır uzaya gidemiyordu. Tam olarak bu son denemede elde edilen başarıyla Richard Branson için uzayın kapıları tam olarak açılmış oldu.

Test olarak görülen bu görevde sorun yaşanmazsa Branson ve ekibi yaklaşık olarak 5 dakikalık bir yer çekimsiz ortam deneyimi elde edecek. Tüm bu süreç farklı kanallardan canlı olarak yayımlanacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Richard Branson ve ekibi Virgin Galactic SpaceShip III üzerinde de çalışıyor

Virgin Galactic SpaceShip IIIfütüristik geleceğin retro çizgideki bir üyesi konumunda. Bu uzay aracının amacı tam olarak uzaya turist götürmek.

SpaceShipTwo ile temelde aynı görünen ancak bu sefer hem modülerlik hem de bakım konusunda daha iyi olduğu aktarılan yeni uzay aracı, özellikle parlak üst kaplaması ile dikkat çekmişti.

2022 itibarıyla uzaya turist götürmeye başlamak isteyen Virgin Galactic, SpaceShip III ile uzay turlarının daha sık yapılabileceğini aktarıyor. Bu da firmanın süreçten para kazanabilmesi adına çok önemli görünüyor.

İlginizi Çekebilir

Helikopterler varken neden uçan taksiler geliştiriliyor?