reklamı kapat

POPÜLER

Virgin Galactic ve milyarder Richard Branson uzaya çıktı [İzle]

Virgin Galactic ve milyarder Richard Branson uzaya çıktı [İzle]

Virgin Galactic firmasının sahibi milyarder Richard Branson, sonunda hedeflenen amaca ulaştı ve uzaya çıkış yapmayı başardı.

Virgin imparatorluğunun sahibi olan Richard Branson, Türkiye saati ile 17:30’da yapılan kalkış sonrasında uzaya çıkış yaptı. YouTube üzerinden canlı olarak yayımlanan bu görevde büyük bir başarıya ulaşıldı.

Unity 22 adı verilen bu tarihi görevde elbette Branson yalnız değildi. Toplamda altı kişilik bir ekip uzaya çıkış yaptı. Virgin Galactic çalışanları diğer kişiler tam olarak şöyle açıklandı: “Beth Moses, Colin Bennett, Sirisha Bandla ve pilotlar Dave Mackay ile Michael Masucci.”

Virgin Galactic, bu görevde pilotlar CJ Sturckow ve Kelly Latimer tarafından uçurulan VMS Eve isimli “aracı hava aracını” kullanarak VSS Unity‘i belirlenen yüksekliğe (Yaklaşık 45 bin feet) kadar çıkardı ve bundan sonra VSS Unity’i kendi başına bıraktı.

Bu noktada yerleşik roket motorunu ateşleyen VSS Unity, ses hızını üç kez aşarak bünyesindeki ekibi uzaya çıkardı. Aşağıda gördüğünüz ekip burada kısa süre boyunca yer çekimsiz ortamı deneyimledi ve ardından geri dönüş başladı. Bu temelde bir test uçuşuydu. Gerçekçi görevlerde 5 dakikalık bir yer çekimsiz ortam deneyimi hedefleniyor.

İniş ise VSS Unity’nin yapısı sayesinde normal bir uçak inişi şeklinde gerçekleştirildi. Kalkış ve iniş Virgin Atlantic’in Spaceport America isimli ABD New Mexico’da yer alan genel merkezine / pistine yapıldı.

Kalkışı, inişi ve tüm aşamaları sayfanın üstünde yer alan resmi videonun başında görebilirsiniz.

Virgin Galactic ve milyarder Richard Branson uzaya çıktı [İzle]

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Richard Branson ve Virgin Galactic kendileri için tarih yazdı

Şimdi sıra kısa süre önce Amazon’un CEO’luk görevini bırakan milyarder Jeff Bezos‘a geldi. Bezos’un uzay şirketi Blue Origin‘le uzaya gidecek, Crew Capsule 2.0’da bir koltuk elde eden kişilerin bazıları şimdiden belli olmuş durumda.

Bu önemli görevde Jeff Bezos, kendisi yanında kardeşini de uzaya çıkaracak. Bu uçuşta Bezos kardeşlerin yanında Mary Wallace Funk da olacak. 1961 yılında Mercury 13 uzay programında yer alan diğer bilinen adıyla “Wally Funk”, bu programın iptal edilmesiyle eğitim almasına rağmen uzaya çıkamamış. 1939 doğumlu Wally Funk, Bezos sayesinde bu hayalini yıllar sonra gerçeğe dönüştürecek.

Blue Origin’in bu çok merak edilen uzay kalkışı herhangi bir aksilik olmaz ise tam olarak 20 Temmuz tarihinde yapılacak.

Uzay turizmi gerçek olarak başlıyor ancak süreç şu an sadece ultra zengin kişilere hitap ediyor. Uzay turizminin herkes için olması ise en az 20 sene sonra olacak gibi görünüyor.

İlgili Video