reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX uzay turizmi

Uzay turizmi Virgin Galactic, SpaceX ve Blue Origin ile gerçek oluyor

Uzay turizmi, Virgin Galactic, SpaceX ve Blue Origin firmaları sayesinde gerçek oluyor. Bu üç firma süreçte iki farklı yol kullanıyor.

Virgin imparatorluğunun sahibi olan Richard Branson, bugün Türkiye saati ile 17:30’da yapılan kalkış sonrasında uzaya çıkış yaptı. YouTube üzerinden canlı olarak yayımlanan bu görevde Virgin Galactic firması önemli bir başarı elde etti.

Unity 22 adı verilen bu tarihi görevde SpaceX ve Blue Origin firmalarından çok daha farklı bir kalkış yolu tercih edildi.

Virgin Galactic, pilotlar CJ Sturckow ve Kelly Latimer tarafından uçurulan VMS Eve isimli aracı hava aracını kullanarak VSS Unity isimli insanları taşıyan ana aracı belirlenen yüksekliğe çıkardı ve bundan sonra VSS Unity’i kendi başına bıraktı.

Bu noktada yerleşik roket motorunu ateşleyen VSS Unity, bünyesindeki ekiple birlikte uzaya çıktı. Yani Virgin Galactic firması süreçte yerden sabit bir roket kalkışı yapmadı, süreci daha ucuz gale getirmek adına havadan kalkış yapmış oldu. İniş de çift araç özelinde de normal bir uçak gibi oldu.

20 Temmuz tarihinde Amazon’un kurucusu Jeff Bezos da uzaya gidecek ve burada Blue Origin firması ile kalkış yapılacak. Blue Origin’in kalkışı New Shepard isimli roket modeliyle yapılacak. New Shepard, insanları Crew Capsule 2.0 içerisinde uzaya çıkaracak.

New Shepard, Crew Capsule 2.0’ı uzaya götürüp geriye gelecek ve dikey olarak iniş yapacak. Crew Capsule 2.0 da elbette geriye gelecek ve üçlü paraşütle iniş yapacak. İnişte içerideki insanlar zarar görmesin diye son saniye ateşlemesi ile bir hava yastığı oluşturulacak.

Elon Musk’ın sahibi olduğu SpaceX de insanları Blue Origin ile benzer bir şekilde uzaya çıkaracak. Yıl sonuna doğru yapılacak kalkışta Falcon 9 roket modeli kullanılacak. Uzaya çıkarılacak insanlar ise Falcon 9’un önünde yer alan Crew Dragon kapsülü içerisinde olacaklar.

Görev sonrasında hem Crew Dragon hem de Falcon 9 dikey olarak geriye dönerek iniş yapacak. Crew Dragon’un dönüşü de Crew Capsule 2.0 gibi paraşütler ile olacak ve inişte son saniye ateşlemesi ile insanlara zarar vermeden yumuşak bir iniş yapılacak. Falcon 9’ün inişi ise New Shepard gibi kendi motorlarıyla yapılacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Virgin Galactic, SpaceX ve Blue Origin, uzay turizmi konusunda büyük adımlar atacaklar

Bu üç şirket de uzay turizmi sürecini gerçeğe dönüştürüyor ancak bu alanın halen ultra zenginlere özel olduğunu belirtmek gerekiyor.

Yani normal gelire sahip bir insanın bu kalkışlar ile uzayı deneyimlemesi için önümüzde en az 20 sene bulunuyor. Uzay sektörü halen çok ama çok pahalı ve her üç firma da şu an turizm konusunda zarar ederek adımlar atıyor.

Sürecin ciddi şekilde karlı olmadan herkese hitap etmesi çok olası durmuyor. Ancak yine de şu an atılan adımlar gerçekten harika görünüyor. Artık gerçek anlamda uzaya siviller çıkıyor.

İlgili Videolar