reklamı kapat

POPÜLER

Tuva Cihangir Atasever

Tuva Cihangir Atasever, nisan ayında Virgin ile uzaya gidecek

 - Güncelleme: 11 Şubat 2024 17:44

SpaceX ile uzaya giden Alper Gezeravcı sonrasında Tuva Cihangir Atasever de uzay deneyimi yaşayacak. Bu görev nisan ayında Virgin Galactic merkezli olacak.

Yapılan açıklamaya göre nisan ayında ikinci Türk astronot olarak geçen Tuva Cihangir Atasever yaklaşık 80 kilometrelik bir yörünge altı uçuş için uzaya gidecek ve uzayda 7 farklı deney gerçekleştirecek. Bu konuda bir yorumda bulunan Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Başkanı Prof. Dr. Cem Say, “100 kilometre irtifanın altı, Uluslararası Havacılık Federasyonu’na göre “uzay” sayılmıyor. (ABD’liler sayıyor.) Bu uçuşlar iki-üç saat sürüyor, yolcuların ağırlıksız hissettiği süre bir-iki dakika. Bilet fiyatı da o oranda ucuz (yarım milyon dolardan az).” dedi. Virgin imparatorluğunun sahibi olan Richard Branson tarafından kurulan uzay turizmi şirketi Virgin Galactic, geçtiğimiz yıl çok sayıda görev gerçekleştirdi. Örneğin Unity 25 adı verilen görevde dört şirket çalışanı (Beth Moses, Luke Mays, Jamila Gilbert ile Christopher Huie) ve pilotlar uzayın sınırını görme şansı elde etmişti. Unity 25 isimli görev şirket için önemliydi çünkü ticari hizmete başlama öncesindeki son testti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

29 Haziran tarihinde firma 90 dakika süren “ilk ticari” Galactic 01 görevini yaptı. Şirket bu görevde pilotlar Jameel Janjua ve Kelly Latimer tarafından uçurulan VMS Eve isimli “aracı hava aracını” kullanarak Mike Masucci ve Nicola Pecile yönetimindeki VSS Unity‘i belirlenen yüksekliğe kadar çıkardı ve bundan sonra VSS Unity’i kendi başına bıraktı.

Bu noktada yerleşik roket motorunu ateşleyen VSS Unity, ses hızını üç kez aşarak bünyesindeki konukları uza sınırına çıkardı. Bu görevdeki şanslı konuklar Walter Villadei, Angelo Landolfi, Pantaleone Carlucci ve Colin Bennett olarak açıklandı. Bu görev, gerçek uzay turizmi için büyük bir başlangıç oldu, en son ise ilk sivil konuklar ya da sivil uzay turistleri ile beraber sorunsuz bir Galactic 02 görevi gerçekleştirildi. Bu görevde uzay deneyimini bilet alan ilk isimlerden Jon Goodwin, Keisha Schahaff ve Anastatia Mayers yaşadı.

Firma bu uçuşlar için koltuk başına tam 450 bin dolar ücret istiyor. 2021 yılında bu yüksek fiyat etiketiyle 100 bilet satışı yapıldığı aktarılmış, 250 bin dolar civarında satılan eski biletler (2005-2014 arasında) ile birlikte firmanın uzay yolculuğu için toplam 700 bilet sattığı söylenmişti.

Tuva Cihangir Atasever yanında bu da ilginizi çekebilir: Acer imzalı elektrikli bisiklet modeli