reklamı kapat

POPÜLER

Tuva Cihangir Atasever

Tuva Cihangir Atasever, yörünge altı uçuşunu tamamladı

SpaceX ile uzaya giden Alper Gezeravcı sonrasında sıra Tuva Cihangir Atasever’e geldi. Atasever, bugün yörünge altı araştırma uçuşuna çıktı.

İkinci Türk astronot olarak tanıtılan Tuva Cihangir Atasever için Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır geçtiğimiz ay şunları aktarmıştı: “Astronotumuz Tuva Cihangir Atasever’in yörünge altı araştırma uçuşu, 8 Haziran 2024’te ABD’nin New Mexico Eyaletinde bulunan Spaceport tesislerinden gerçekleşecek.” Planlanan tarihe uyuldu ve bugün Atasever, “Virgin Galactic” şirketinin göreviyle yaklaşık 80 kilometrelik bir yörünge altı uçuşa katıldı. Bu görev baştan sona sorunsuz olarak geçti. Görev hakkında daha önce bir yorumda bulunan Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Başkanı Prof. Dr. Cem Say, “100 kilometre irtifanın altı, Uluslararası Havacılık Federasyonu’na göre “uzay” sayılmıyor. (ABD’liler sayıyor.) Bu uçuşlar iki-üç saat sürüyor, yolcuların ağırlıksız hissettiği süre bir-iki dakika. Bilet fiyatı da o oranda ucuz (yarım milyon dolardan az).” demişti. Geçtiğimiz hafta içinde DHA’da bazı açıklamalarına yer verilen Tuva Cihangir Atasever, 3 farklı deneyi gerçekleştirmek için 3 dakikalık sürem olacak” demiş ve eklemişti: “Bir taşıyıcı uçakla beraber yaklaşık 14 kilometrelik bir irtifaya çıkıp, ilgili olumlu koşullar oluştuğu zaman ayrılıp yaklaşık 90 kilometrelik irtifaya 1 dakika gibi kısa bir süre içerisinde eriştiğimiz ve uzaya adeta dokunup geri geldiğimiz bir uçuş profili olacak. Biz bu uçuşumuzda bilimsel deneyler gerçekleştireceğiz. 7 farklı bilimsel deney olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Astrofizik, astro parçacık fiziğinden genetik bilimine, beyin kan ve omurilik sıvısı dinamiklerinden hücre mikrobiyolojisine kadar farklı alanlarda deneyler gerçekleştireceğiz. Bu özel uçuş profilinin insan bedeni üzerindeki etkilerini ve çeşitli donanımların denemesini gerçekleştirerek Türkiye’nin uzay bilimi alanındaki yetkinliklerini genişletmeyi amaçlıyoruz.” Virgin imparatorluğunun sahibi olan Richard Branson tarafından kurulan uzay turizmi şirketi Virgin Galactic, geçtiğimiz yıl çok sayıda görev gerçekleştirmişti.

Tuva Cihangir Atasever yanında bu da ilginizi çekebilir: Acer imzalı elektrikli bisiklet modeli

İLGİLİ HABERLER