reklamı kapat

POPÜLER

Virgin Galactic

Virgin Galactic görevinde uzaya çıkışta neler yaşandı? [Video]

Virgin Galactic firmasının sahibi milyarder Richard Branson geçtiğimiz hafta sonu uzaya çıktı. Peki bu süreçte neler yaşandı?

Richard Branson, Unity 22 adı verilen tarihi görevde uzaya altı kişilik bir ekip ile beraber çıkış yapmıştı. Yeni yayımlanan videoda Branson, Beth Moses, Colin Bennett, Sirisha Bandla ve pilotlar Dave Mackay ile Michael Masucci’nin yaşadıkları gözler önüne serildi.

Direkt olarak yukarıda izleyebileceğiniz videoda, özellikle pilotlar haricindeki ekibin yerçekimsiz ortam deneyiminde yaşadıkları gösteriliyor. O anda yaşadıkları heyecan ve mutluluk görülmeye değer olan ekip, Dünya üzerinde sadece çok az sayıda kişinin elde etme şansı bulduğu bir sürecin parçası oldular.

Peki süreç tam olarak nasıl gerçekleştirilmişti? Virgin Galactic, bu görevde pilotlar CJ Sturckow ve Kelly Latimer tarafından uçurulan VMS Eve isimli “aracı hava aracını” kullanarak VSS Unity‘i belirlenen yüksekliğe (Yaklaşık 45 bin feet) kadar çıkardı ve bundan sonra VSS Unity’i kendi başına bıraktı.

Bu noktada yerleşik roket motorunu ateşleyen VSS Unity, ses hızını üç kez aşarak bünyesindeki ekibi uzaya çıkardı. Aşağıda gördüğünüz ekip burada kısa süre boyunca yer çekimsiz ortamı deneyimledi ve ardından geri dönüş başladı.

İniş ise VSS Unity’nin yapısı sayesinde normal bir uçak inişi şeklinde gerçekleştirildi. Kalkış ve iniş Virgin Atlantic’in Spaceport America isimli ABD New Mexico’da yer alan genel merkezine / pistine yapıldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Richard Branson ve Virgin Galactic kendileri için tarih yazdı

Şimdi sıra kısa süre önce Amazon’un CEO’luk görevini bırakan milyarder Jeff Bezos‘a geldi. Bezos, kendi uzay şirketi Blue Origin‘le uzaya gidecek ve Blue Origin’in bu çok merak edilen uzay kalkışı herhangi bir aksilik olmaz ise tam olarak 20 Temmuz tarihinde yapılacak.

Uzay turizmi gerçek olarak başlıyor ancak süreç hep söylediğimiz gibi şu an sadece ultra zengin kişilere hitap ediyor. Uzay turizminin herkes için olması ise en az 20 sene sonra olacak gibi görünüyor.

SpaceX de uzaya sivil götürecek ancak bunlar arasında Elon Musk olmayacak. Elon Musk öğrendiğimiz kadarıyla Virgin Galactic’ten uzaya çıkmak adına bilet almış durumda.