reklamı kapat

POPÜLER

Virgin Orbit, Boeing 747

Virgin Orbit, Boeing 747 üzerinden uzaya yedi farklı uydu gönderdi

Virgin Orbit firması kısa süre önce önemli bir başarıya daha imza attı. Firma Boeing 747 üzerinden uzaya yedi farklı uydu daha gönderdi.

Milyarder Richard Branson tarafından kurulan Virgin Orbit firması, özel geliştirilen Boeing 747 kullanarak az sayıdaki ticari görevlere devam ediyor. Son görevde bir ilke imza atan ve ilk defa süreci gece gerçekleştiren şirket, bilmeyenler için bahsi geçen uyduları direkt olarak Boeing 747 ile alçak dünya yörüngesine taşımıyor. Esasen bir yolcu veya istenirse kargo uçağı olan Boeing 747’nin uzaya çıkma gibi bir yeteneği bulunmuyor. Virgin’in çok ciddi şekilde özelleştirdiği Boeing 747, uyduları yaklaşık olarak 35-40 bin feet seviyesine çıkarıyor, uzaya çıkış uçağın altında yer alan ve uyduları bünyesinde taşıyan LauncherOne isimli roket ile tamamlanıyor.

Virgin Orbit‘in bu 747 üzerinden yapılan roket kalkışları, uzayı daha da ticari hale getirmek adına büyük önem arz ediyor. Çünkü bu sistem sayesinde alçak dünya yörüngesine çok ama çok ucuza uydu bırakılabiliyor. Ancak bu sistem sadece ufak uydular için tasarlanıyor. Yani Virgin Orbit’in alanda SpaceX’e rakip olma gibi bir amacı bulunmuyor.

Bu arada Milyarder Richard Branson’un bir uzay firması daha bulunuyor. Uzay turizmi odaklı Virgin Galactic de ticari olarak adımlar atma konusunda çalışmalar yapıyor. Firma kaçıranlar için en son Unity 22 görevi ile ses getirmişti. Bu tarihi görevde Richard Bransondahil altı kişilik bir ekip uzaya çıkış yapmıştı. Virgin Galactic çalışanları diğer kişiler Beth Moses, Colin Bennett, Sirisha Bandla ve pilotlar Dave Mackay ile Michael Masucci olmuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Virgin Galactic, bu görevde pilotlar CJ Sturckow ve Kelly Latimer tarafından uçurulan VMS Eve isimli “aracı hava aracını” kullanarak VSS Unity‘i belirlenen yüksekliğe kadar çıkardı ve bundan sonra VSS Unity’i kendi başına bıraktı. Bu noktada yerleşik roket motorunu ateşleyen VSS Unity, ses hızını üç kez aşarak bünyesindeki ekibi uzaya çıkardı.

İşte bu süreç 2022 sonunda ya da 2023 itibarıyla düzenli maddi getirisi olan bir iş kolu hale getirilecek. Virgin Galactic ile uzaya uçmak için tam 450 bin doların gözden çıkarılması gerekiyor. Alan halen sadece ultra zengin kişilere hitap ediyor.

Virgin Orbit başarısı yanında bu da ilginizi çekebilir: Helikopterler varken neden uçan taksiler geliştiriliyor?