reklamı kapat

POPÜLER

Virgin Orbit

Virgin Orbit, Boeing 747 üzerinden uzaya uydu gönderdi

Virgin Orbit firması bugün önemli bir başarıya daha imza attı. Firma Boeing 747 üzerinden uzaya uydu gönderdi.

Milyarder Richard Branson tarafından kurulan Virgin Orbit firması, özel geliştirilen Boeing 747 kullanarak uzaya yedi farklı uydu çıkardı.

Bu uydular elbette direkt olarak Boeing 747 ile alçak dünya yörüngesine taşınmadı. Esasen bir yolcu ve istenirse kargo uçağı olan Boeing 747’nin uzaya çıkma gibi bir yeteneği bulunmuyor.

Virgin’in çok ciddi şekilde özelleştirdiği Boeing 747, uyduları yaklaşık olarak 45 bin feet seviyesine çıkarıyor, bundan sonrası yani uzay erişimi uçağın altında yer alan ve uyduları bünyesinde taşıyan LauncherOne isimli roket ile tamamlanıyor.

Virgin Orbit‘in bu 747 üzerinden yapılan roket kalkışları, uzayı daha da ticari hale getirmek adına büyük önem arz ediyor. Çünkü bu sistem sayesinde alçak dünya yörüngesine çok ama çok ucuza uydu bırakılabiliyor.

Ancak bu sistemin sadece ufak uydular için tasarlandığını belirtelim. Yani bu sistemler sonrasında SpaceX ve geliştirdiği Falcon 9’ları işsiz kalmayacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Virgin Orbit tarafından bugün yapılan başarı dikkat çekti

Bu arada uzay turizmi odaklı Virgin Galactic de boş durmuyor. Şirket geçtiğimiz ay VSS Unity uzay aracını bünyesindeki personel ile beraber test amacıyla uzaya çıkardı. Bu araç uzaya bir roket ya da tamamen tek başına çıkmadı.

Firma Virgin VMS Eve hava aracını kullanarak VSS Unity’yi 44 bin feet yükseğe kadar çıkardı ve bundan sonra VSS Unity’yi kendi başına bıraktı. Bu noktada roket motorunu ateşleyen Unity, ses hızını üç kez aşarak uzaya çıkış yaptı.

Bu başarı firma için çok önemliydi çünkü şirket çok uzun zamandır uzaya gidemiyordu. Aslında bu deneme de çok daha önce yapılacaktı ancak süreçte çok ciddi bazı sorunlar yaşanmıştı.

Son VSS Unity başarısı, firmanın 2019’dan bu yana yapılan ilk uzay uçuşu oldu. Firma bunu şimdiye kadar toplam üç defa yapabildi.

İlginizi Çekebilir

Helikopterler varken neden uçan taksiler geliştiriliyor?