reklamı kapat

POPÜLER

Jeff Bezos Blue Origin

Jeff Bezos ve kardeşi ile uzaya gidecek bir isim daha belli oldu

Dünyanın en zengin insanlarından Jeff Bezos, Blue Origin firmasıyla beraber uzaya gideceği kişileri açıklamaya devam ediyor.

SpaceX‘den farklı olarak en büyük amaçları arasında uzay turizmi yer alan Blue Origin, biliyorsunuz bu konuda geçtiğimiz haftalarda önemli bir adım attı ve bilet satışına başladı.

Blue Origin’le uzaya gidebilmek, Crew Capsule 2.0’da bir koltuk elde etmek için birçok farklı ödeme geldi. Açık artırmada ulaşılan son nokta ise sadece bir bilet için 28 milyon dolar olmuştu. Bu ödemeyi yapan hale açıklanmadı.

İşte bu uçuşta Amazon’un yakında koltuğunu bırakacak mevcut CEO’su ve kurucusu Jeff Bezos da yer alacak. Bezos kendi kurduğu Blue Origin firmasıyla yapılacak ilk ticari uçuşta aktif olarak yer alacak ve beraberinde kardeşini de uzaya çıkaracak.

Bu uçuşta Bezos kardeşlerin yanında Mary Wallace Funk da olacak. Bezos’un özel olarak seçtiği Mary Wallace Funk, Amerikalı bir pilot ve uzun zamandır iyi niyet elçisi.

1961 yılında Mercury 13 uzay programında yer alan diğer bilinen adıyla “Wally Funk”, bu programın iptal edilmesiyle eğitim almasına rağmen uzaya çıkamamış. 1939 doğumlu Wally Funk, Bezos sayesinde bu hayalini yıllar sonra gerçeğe dönüştürecek.

Bu uzay kalkışı herhangi bir aksilik olmaz ise tam olarak 20 Temmuz tarihinde yapılacak. Bu önemli konuda Bezos’un yaptığı resmi paylaşımı burada görebilirsiniz.

Jeff Bezos şirketi Blue Origin uzay turizmi konusunda çok büyük adımlar atıyor

İnsanları yerden 100 km yukarıya New Shepard isimli roket ve ucunda yer alan Crew Capsule 2.0 ile taşıyacak Blue Origin, her seferde altı uzay turistini taşımayı hedefliyor.

Çok geniş pencereleri bulunan Crew Capsule 2.0, geçtiğimiz dönemde çok ciddi testlerden geçmiş ve kendisini kanıtlamıştı.

İlgili Video