reklamı kapat

POPÜLER

Jeff Bezos

Jeff Bezos ile uzaya gidecek üçüncü kişi de belli oldu

Dünyanın en zengin insanlarından Jeff Bezos, Blue Origin firmasıyla beraber uzaya gidecek ve yanında üç kişi olacak.

ABD Federal Havacılık İdaresi FAA, kısa süre önce Jeff Bezos‘un merkezde yer aldığı Blue Origin kalkışı için resmi izni verdi. Yani kalkış net olarak yapılacak ve şirket özelinde tarih yazılacak.

20 Temmuz tarihinde yapılacak kalkışta Jeff Bezos ve kardeşi yanında Mary Wallace Funk‘ı da uzaya çıkarılacak. Biraz önce yapılan açıklamaya göreyse görevdeki üçüncü kişi sadece 18 yaşındaki Oliver Daemen olacak.

Blue Origin tarafından yürütülecek görev kapsamında uzaya çıkmak için açık artırma üzerinden tam 28 milyon dolara bir bilet satılmıştı. Ancak bu bileti alan kişi göreve katılamama tercihinde bulundu. Onun yerine gerçek uzay deneyimi elde edecek Oliver Daemen, bu açıdan şu an dünyanın en şanslı insanları arasında yer alıyor.

Blue Origin görevinin “ilk ücretli müşterisi” olan Daemen, bu görevde temel olarak Somerset Capital Partners CEO’su babası Joes Daemen’ın sayesinde yer alıyor. Bu koltuk için ne kadar ödendiği ise henüz açıklanmıyor.

Jeff Bezos şirketi Blue Origin uzay turizmi gerçek olacak

Milyarder Jeff Bezos, bu görev sorunsuz geçerse Richard Branson’dan sonra uzaya kendi şirketi ile giden ikinci isim olacak. Peki süreç nasıl işleyecek?

Blue Origin’in kalkışı New Shepard isimli roket modeliyle yapılacak. New Shepard, insanları Crew Capsule 2.0 içerisinde uzaya çıkaracak ve daha sonra geriye gelerek dikey olarak iniş yapacak.

Crew Capsule 2.0 da elbette geriye dönecek ve üçlü paraşüt sistemiyle iniş yapacak. İnişte içerideki konuklar zarar görmesin diye son saniye ateşlemesi ile bir hava yastığı oluşturulacak. Tüm bu süreçler elbette tamamen canlı olarak yayımlanacak.

İlgili Video