reklamı kapat

POPÜLER

Jeff Bezos şirketi Blue Origin

Jeff Bezos ve yanındakiler uzayda tam olarak bunları yaşadı [Video]

Dünyanın en zengin insanlarından Jeff Bezos, biliyorsunuz bugün kendi uzay şirketi Blue Origin firmasıyla beraber uzaya çıkış yaptı.

Jeff Bezos geçtiğimiz saatlerde Virgin Galactic firmasının sahibi milyarder Richard Branson sonrasında kendi uzay firması ile uzaya giden ikinci isim oldu. Blue Origin imzalı ilk insanlı görevde Jeff Bezos yanında kardeşi Mark Bezos, 82 yaşındaki Mary Wallace Funk ve 18 yaşındaki Oliver Daemen de uzaya çıkış yaptı.

Firmadan dakikalar önce uzayda yaşananları gösteren kısa bir video yayımlandı. Canlı yayında gösterilmeyen görüntülerde, Crew Capsule 2.0 içerisinde yaşanan kısa süreli yer çekimsiz ortam deneyimi gözler önüne seriliyor.

Burada özellikle hayatındaki en büyük hayalini ölmeden önce gerçekleştirmeyi başaran Mary Wallace Funk’ın mutluluğu görülmeye değer.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Jeff Bezos şirketi Blue Origin ile uzaya nasıl çıktı?

Blue Origin’in kalkışı Texas’ta yer alan merkezden New Shepard isimli roket aracılığıyla yapıldı. New Shepard, konuklarını büyük pencerelere sahip Crew Capsule 2.0 uzay aracı içerisinde uzaya çıkardı ve daha sonra geriye gelerek dikey olarak iniş yaptı.

Crew Capsule 2.0 ise yukarıda da dediğimiz gibi konuklarına belirli bir süre yerçekimsiz ortam deneyimi yaşattıktan sonra geriye döndü ve üçlü paraşüt sistemiyle sorunsuz bir iniş yaptı. İnişte içerideki konuklar zarar görmesin diye son saniye ateşlemesi yapılarak bir hava yastığı oluşturuldu.

Bu görev New Shepard roketin 16. uçuşu, Blue Origin şirketinin de ilk insanlı görevi oldu. Daha önce şirket hiç insanlı bir görev yapmamış, sadece test için maketler kullanmıştı. Bu açıdan firma uzay turizmi konusunda devasa bir adım atmış oldu.