reklamı kapat

POPÜLER

William Shatner

Kaptan Kirk’i canlandıran aktör William Shatner uzaya çıktı

Dünyanın en zengin insanlarından Jeff Bezos, kendi uzay şirketi Blue Origin ile Kaptan Kirk’i canlandıran aktör William Shatner için bekleneni gerçekleştirdi.

Hatırlarsınız Virgin Galactic firmasının sahibi milyarder Richard Branson sonrasında kendi uzay firması ile kısa bir süre için de olsa uzaya giden ikinci isim Amazon’un kurucusu ve eski CEO’su Jeff Bezos olmuştu.

Bezos bu önemli görevde yalnız değildi. Blue Origin firmasının ilk insanlı görevinde Jeff Bezos yanında kardeşi Mark Bezos, 82 yaşındaki Mary Wallace Funk ve 18 yaşındaki Oliver Daemen uzaya çıkış yapmıştı.

Blue Origin’in kalkışı Texas’ta yer alan merkezden New Shepard isimli roket aracılığıyla yapıldı. New Shepard, konuklarını büyük pencerelere sahip Crew Capsule 2.0 uzay aracı içerisinde uzaya çıkardı ve daha sonra geriye gelerek dikey olarak iniş yaptı.

Bir sonraki Blue Origin görevi ise biraz önce yapıldı ve Star Trek dizisinde Kaptan Kirk‘i canlandıran dünyaca ünlü aktör William Shatner uzaya gitti. 1931 doğumlu 90 yaşındaki Shatner, uzaya çıkış yapan en yaşlı insan oldu.

Bu görevde kısa bir süre için yerçekimsiz ortam deneyimi elde eden ve sorunsuz olarak geriye dönen Shatner yalnız da değildi. Onunla beraber Chris Boshuizen, Glen de Vries ve Audrey Powers da kısa süreli de olsa uzayın tadına vardı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

William Shatner artık gerçekten uzayı görmüş bir isim

Biliyorsunuz bu konuda Elon Musk ve şirketi SpaceX de başarı elde etti. Elon Musk’ın sahibi olduğu SpaceX, “sivil insanlarıBlue Origin ile benzer bir şekilde uzaya çıkardı. Yapılan görevde tam olarak Jared Isaacman, Hayley Arceneaux, Chris Sembroski ve Dr. Sian Proctor uzaya gitti.

Bu görevde belirttiğimiz gibi Elon Musk olmadı. Geçtiğimiz aylarda öğrendiğimiz kadarıyla Elon Musk uzaya çıkmak adına Richard Branson’ın şirketi Virgin Galactic’ten bilet almış durumda. Şu an için halen Musk’ın ne zaman uzaya gideceği bilinmiyor.

İlginizi Çekebilir

Apple’ın yeni kablosuz kulaklığı ile tanışın