reklamı kapat

POPÜLER

William Shatner

Kaptan Kirk’i canlandıran aktör William Shatner uzaya gidiyor

Dünyanın en zengin insanlarından Jeff Bezos, kendi uzay şirketi Blue Origin ile Kaptan Kirk’i canlandıran aktör William Shatner için uzay görevi yapıyor.

Hatırlarsınız Virgin Galactic firmasının sahibi milyarder Richard Branson sonrasında kendi uzay firması ile kısa bir süre için de olsa uzaya giden ikinci isim Amazon’un kurucusu ve eski CEO’su Jeff Bezos olmuştu.

Bezos bilenler olacaktır bu önemli görevde yalnız değildi. Blue Origin firmasının ilk insanlı görevinde Jeff Bezos yanında kardeşi Mark Bezos, 82 yaşındaki Mary Wallace Funk ve 18 yaşındaki Oliver Daemen uzaya çıkış yapmıştı.

Blue Origin’in kalkışı Texas’ta yer alan merkezden New Shepard isimli roket aracılığıyla yapıldı. New Shepard, konuklarını büyük pencerelere sahip Crew Capsule 2.0 uzay aracı içerisinde uzaya çıkardı ve daha sonra geriye gelerek dikey olarak iniş yaptı.

Bir sonraki Blue Origin görevinde ise Star Trek dizisinde Kaptan Kirk‘i canlandıran dünyaca ünlü aktör William Shatner uzaya gidecek. Eğer bir sorun olmaz ise 90 yaşındaki Shatner, uzaya çıkış yapan en yaşlı insan olacak.

Bu görev için belirlenen tarih şimdilik 12 Ekim olarak açıklanıyor ancak bunda hava şartlarına bağlı olarak değişikliler olabiliyor. Süreç hakkında çok heyecanlı olan Shatner’e uzay uçuşunda üç kişi daha eşlik edecek..

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Jeff Bezos, şirketi Blue Origin ile ileride William Shatner gibi birçok ünlü ismi uzaya çıkaracak

Biliyorsunuz bu konuda Elon Musk ve şirketi SpaceX de başarı elde etti. Elon Musk’ın sahibi olduğu SpaceX, “sivil insanlarıBlue Origin ile benzer bir şekilde uzaya çıkardı. Yapılan görevde tam olarak Jared Isaacman, Hayley Arceneaux, Chris Sembroski ve Dr. Sian Proctor uzaya gitti.

Bu görevde belirttiğimiz gibi Elon Musk olmadı. Geçtiğimiz aylarda öğrendiğimiz kadarıyla Elon Musk uzaya çıkmak adına Richard Branson’ın şirketi Virgin Galactic’ten bilet almış durumda. Şu an için halen Musk’ın ne zaman uzaya gideceği bilinmiyor.

İlginizi Çekebilir

Apple’ın yeni kablosuz kulaklığı ile tanışın