reklamı kapat

POPÜLER

Jeff Bezos Blue Origin

Risk, cesaret, güven; Jeff Bezos kendi şirketiyle uzaya gidiyor

Dünyanın en zengin insanlarından Jeff Bezos, Blue Origin firmasıyla beraber uzaya gideceğini duyurdu. Bezos yalnız da olmayacak.

SpaceX‘den farklı olarak en büyük amaçları arasında uzay turizmi yer alan Blue Origin, biliyorsunuz bu konuda geçtiğimiz haftalarda önemli bir adım attı.

Şirket geçtiğimiz haftalarda uzay yolculuğu için bilet satışına başladı. Burada bilet için tek bir fiyat konulmadı ve açık artırma sistemi uygulandı.

Blue Origin’le uzaya gidebilmek, Crew Capsule 2.0’da bir koltuk elde etmek için birçok farklı ödeme geldi. Açık artırmada ulaşılan son nokta ise sadece bir bilet için 2.8 milyon dolar olmuştu.

İşte bu uçuşta Amazon’un yakında koltuğunu bırakacak mevcut CEO’su ve kurucusu Jeff Bezos da yer alacak. Bezos kendi kurduğu Blue Origin firmasıyla yapılacak ilk ticari uçuşta aktif olarak yer alacak ve beraberinde kardeşini de uzaya çıkaracak.

Bu uzay kalkışı herhangi bir aksilik olmaz ise tam olarak 20 Temmuz tarihinde yapılacak. Bu önemli konuda Bezos’un yaptığı resmi paylaşımı burada görebilirsiniz.

Beş yaşında beri bunun hayalini kurduğunu aktaran Bezos, gerçekten riskli bir adım atıyor. Çünkü Blue Origin daha önce uzaya hiçbir insan çıkarmadı. Firma SpaceX gibi sürekli kalkışlar da yapmıyor. Bu açıdan bu görev oldukça riskli bulunuyor.

Jeff Bezos hamlesiyle ses getiren Blue Origin uzay yolculuğu konusunda en önemli isimlerden olmak istiyor

İnsanları yerden 100 km yukarıya New Shepard isimli roket ve ucunda yer alan Crew Capsule 2.0 ile taşıyacak Blue Origin, her seferde altı uzay turistini taşımayı hedefliyor.

Çok geniş pencereleri bulunan Crew Capsule 2.0, geçtiğimiz dönemde çok ciddi testlerden geçmiş ve kendisini kanıtlamıştı.

İlgili Video