reklamı kapat

POPÜLER

Jeff Bezos şirketi Blue Origin

Jeff Bezos kendi şirketi Blue Origin ile uzaya çıktı [Video]

Dünyanın en zengin insanlarından Jeff Bezos, kendi uzay şirketi Blue Origin firmasıyla beraber uzaya çıkış yaptı. İşte bilinmesi gerekenler;

Virgin Galactic firmasının sahibi milyarder Richard Branson sonrasında kendi uzay firması ile kısa bir süre için de olsa uzaya giden ikinci isim Amazon’un kurucusu ve eski CEO’su Jeff Bezos oldu. Bezos daha önce de aktardığımız üzere bu önemli görevde yalnız değildi.

Blue Origin firmasının ilk insanlı görevinde Jeff Bezos yanında kardeşi Mark Bezos, 82 yaşındaki Mary Wallace Funk ve 18 yaşındaki Oliver Daemen uzaya çıkış yaptı.

Blue Origin’in kalkışı Texas’ta yer alan merkezden New Shepard isimli roket aracılığıyla yapıldı. New Shepard, konuklarını büyük pencerelere sahip Crew Capsule 2.0 uzay aracı içerisinde uzaya çıkardı ve daha sonra geriye gelerek dikey olarak iniş yaptı.

Crew Capsule 2.0 ise hesaplandığı gibi konuklarına belirli bir süre yerçekimsiz ortam deneyimi yaşattıktan sonra geriye döndü ve üçlü paraşüt sistemiyle sorunsuz bir iniş yaptı. İnişte içerideki konuklar zarar görmesin diye son saniye ateşlemesi yapılarak bir hava yastığı oluşturuldu.

Bu görev New Shepard roketin 16. uçuşu, Blue Origin şirketinin de ilk insanlı görevi oldu. Daha önce şirket hiç insanlı bir görev yapmamış, sadece test için maketler kullanmıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Jeff Bezos şirketi Blue Origin de artık uzay turizmi sürecini gerçeğe dönüştürdü

Artık sıra Elon Musk’a ve şirketi SpaceX’e geldi. Elon Musk’ın sahibi olduğu SpaceX de “sivil insanlarıBlue Origin ile benzer bir şekilde uzaya çıkaracak. Yıl sonuna doğru yapılacak kalkışta Falcon 9 roket modeli kullanılacak. Uzaya çıkarılacak insanlar ise Falcon 9’un önünde yer alan Crew Dragon kapsülü içerisinde olacaklar.

Bu görevde tam olarak Jared Isaacman, Hayley Arceneaux, Chris Sembroski ve Dr. Sian Proctor uzaya gidecek.

Görev sonrasında hem Crew Dragon hem de Falcon 9 dikey olarak geriye dönerek iniş yapacak. Crew Dragon’un dönüşü de Crew Capsule 2.0 gibi paraşütler ile olacak ve inişte son saniye ateşlemesi ile insanlara zarar vermeden yumuşak bir iniş yapılacak. Falcon 9’un inişi ise New Shepard gibi kendi motorlarıyla yapılacak.

Bu görevde Elon Musk olmayacak. Kısa süre önce öğrendiğimiz kadarıyla Elon Musk uzaya çıkmak adına Richard Branson’ın şirketi Virgin Galactic’ten bilet almış durumda.