reklamı kapat

POPÜLER

maglev tren

Çin’den 600 km/s hıza çıkabilen maglev tren modeli

Çin, kısa süre önce 600 km/s hıza çıkabilen maglev tren modeli ile ses getirdi. Ülke raylı taşımacılıkta sınırları zorluyor. İşte detaylar;

Hali hazırda hayatımızda olan manyetik hareket odaklı Maglev tren sistemini temele alan Çin imzalı yeni maglev treni, yukarıda da dediğimiz gibi hız konusunda sınırları zorlayan bir seçenek olarak ses getiriyor.

Hatırlarsınız ülke daha önce de Southwest Jiaotong Üniversitesi araştırmacılarının imzasını taşıyan ve 620 km/s hıza ulaşacağı aktarılan bir prototip maglev tren ile gündeme gelmişti.

Hatta bahsettiğimiz bu prototip üzerinden 800 km/s hıza çıkmanın planlarını da yapılıyor bilgisi verilmişti. Bugün tanıtılan sürüm ise “üretim versiyonu” olarak 600 km/s gibi etkileyici bir hız vadediyor.

Ülke içerisinde üretim sonrasında raylara çıkacak trenin, Beijing ve Shanghai arasını 2.5 saatte alabileceği aktarılıyor. Beijing ve Shanghai arasının uçak ile 3 saat, yüksek hızlı tren ile ise 5.5 saat sürdüğü hatırlatılıyor.

Şehirler arasında yüksek hızlı trenler ile bağ kurmak isteyen Çin, bu konuya büyük önem veriyor. Ancak ülkenin maglev trenleri kullanması için daha çok zamana ihtiyacı bulunuyor. Burada 10 yıllık bir altyapı ve tren çalışması yürütülüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu maglev treni dikkat çekerken, biliyorsunuz alanın geleceğinde Hyperloop sistemi yer alıyor

Kısa süre önce kendi şirketiyle uzaya çıkan milyarder Richard Branson destekli Virgin Hyperloop firması, raylı taşımacılığın esas geleceğini kuruyor.

Hatta şirket bu konuda bir insanlı test dahi yaptı. Sistem için hazırlanan Pod’lardan birisinde geçtiğimiz yıl ilk defa gerçek yolcu taşındı. Şirket çalışanı olan bu iki kişi, 500 metrelik test hattını 172 km/s hızda 15 saniyede geçti.

Bildiğimiz kadarıyla bu sistemin de işlevsel hale gelmesi ve aktif olarak yolcu taşıması için önümüzde halen ciddi bir süre bulunuyor. Yolcuları normalde saatte 1.200 km/s hızda taşımayı hedefleyen şirket, dünyanın birçok yerine Hyperloop ağları kurmak ve toplu taşımacılığı daha önce hiç olmadığı kadar hızlı ve güvenli hale getirmek istiyor.

Görsel Kaynak: SCMP

İlginizi Çekebilir

BMW imzalı elektrikli wingsuit