reklamı kapat

POPÜLER

Çin maglev tren

Çin’de duyuruldu; karşınızda hızıyla şaşırtan en yeni maglev tren

Dünyanın en kalabalık ülkelerinden Çin, kısa süre önce hızıyla şaşırtan en yeni maglev tren prototipini görücüye çıkarttı.

Maglev tren modelleri uzun süredir hayatımızda. Manyetik kaldırma kuvveti kullanılarak adeta havada giden bu tren modelleri, sürtünme olmadığı için çok yüksek hızlara rahatlıkla ulaşabiliyor. İşte bu altyapıyı kullanan China Railway Rolling Stock Corporation (CRRC) imzalı yeni prototip, söylendiği kadarıyla 600 km/s gibi bir hızda yol yapabiliyor. Kullanıma girdiği zaman bu trenin Pekin ve Şangay arasını üç buçuk saate indireceği belirtiliyor. İlginç olarak şu an Pekin ve Şangay arası uçak ile dört buçuk saat kadar sürüyor. Çin, bu maglev tren sistemleri konusunda en deneyimli ülkeler arasında yer alıyor. Şu an ülkede 431 km/s hızda çalışan 30 km’lik bir tren hattı aktif olarak kullanılıyor. Bu hatta çalışan maglev trenin dünyanın en hızlısı olduğu söyleniyor. Standart yolcu uçakları 880 – 920 km/s arasında yol alırken, bir tren için 600 km/s inanılmaz görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yeni maglev tren modeli ne zaman üretilecek?

Açıklandığı kadarıyla testlerde bir sorun yaşanmazsa 2021 yılında üretim başlayacak. Demir yolu üzerinde toplu taşımacılık gelişen teknolojiler ile hiç olmadığı kadar hızlı ve gelişmiş hale geliyor. Maglev gibi yeni teknolojiler ise süreci çok daha konforlu, güvenli ve hepsinden önemlisi ucuz hale getiriyor.

İlginizi Çekebilir

Geleceğin kişisel ulaşım araçlardan Boosted Rev