reklamı kapat

POPÜLER

maglev tren

Prototip olarak görücüye çıkan yeni yüksek hızlı maglev treni [Video]

Çin’de prototip olarak hazırlanan yeni yüksek hızlı maglev treni görücüye çıkarıldı. Raylı taşımacılık iyice hızlanıyor. İşte detaylar;

Hali hazırda hayatımızda olan manyetik hareket odaklı Maglev tren sistemini temele alan Çin imzalı yeni maglev treni, dediğimiz gibi şimdilik prototip aşamasında ancak kağıt üzerinde iddialı görünüyor. Southwest Jiaotong Üniversitesi araştırmacılarının imzasını taşıyan prototip tren, aktarıldığı kadarıyla 620 km/s hızda yol alabilecek. Ancak araştırmacılar burada kalmak istemiyor. Çünkü araştırmacılar bu model ile 800 km/s hıza çıkmanın planlarını da yapıyor. Şehirler arasında yüksek hızlı trenler ile bağ kurmak isteyen Çin, bu konuya büyük önem veriyor ve ciddi bütçeler ayırıyor. Prototip halinin 21 metre olduğu aktarılan tren, göreve girdiği zaman Beijing ve Shanghai arasında 3 saat 30 dakikada yol alabilecek bilgisi veriliyor. Bunun uçak ile 2 saat sürdüğü aktarılıyor. Trenin 3 ila 10 yıl arasında operasyona gireceği aktarılıyor. Bu zaman aralığının yakında netleşmesi bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu maglev treni dikkat çekerken, alanın geleceğin Virgin Hyperloop yer alıyor

Bu tarafın milyarder Richard Branson destekli ismi Virgin Hyperloop, hatırlarsınız kısa süre önce ilk defa bir insanlı test gerçekleştirdi. Yani sistem için hazırlanan Pod’lardan birisinde ilk defa iki gerçek yolcu taşındı. Şirket çalışanı olan bu iki kişi, 500 metrelik test hattını 172 km/s hızda 15 saniyede geçti. En son duyduğumuz kadarıyla sistemin işlevsel hale gelmesi ve aktif olarak yolcu taşıması için önümüzde halen ciddi bir süre bulunuyor. Yolcuları normalde saatte 1.200 km/s hızda taşımayı hedefleyen şirket, dünyanın birçok yerine Hyperloop ağları kurmak ve toplu taşımacılığı daha önce hiç olmadığı kadar hızlı ve güvenli hale getirmek istiyor.

İlginizi Çekebilir

BMW imzalı elektrikli wingsuit