reklamı kapat

POPÜLER

Virgin Hyperloop

Geleceğin ulaşım sistemi Virgin Hyperloop’tan ilk insanlı test

Gerçek anlamda geleceğin ulaşım sistemi olan Virgin Hyperloop, kısa süre önce önemli bir kilometre taşını geride bıraktı.

Temel olarak özel geliştirilen bir tüpün içerisinde aşırı yüksek hızda seyreden yeni nesil tren sistemi şeklinde tanımlanan Hyperloop, biliyorsunuz alanda çok büyük gelecek vadediyor. Sistem Japonya’da görev yapan Maglev tren sisteminin kullandığı manyetik tekniğinin bir benzeri olan “passive magnetic levitation” teknolojisini kullanıyor. Bu tarafın milyarder Richard Branson destekli ismi Virgin Hyperloop, kısa süre önce ilk defa bir insanlı test gerçekleştirdi. Yani sistem için hazırlanan Pod’lardan birisinde ilk defa iki gerçek yolcu taşındı. Şirket çalışanı olan bu iki kişi, 500 metrelik test hattını 172 km/s hızda 15 saniyede geçti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

En son duyduğumuz kadarıyla sistemin işlevsel hale gelmesi ve aktif olarak yolcu taşıması için önümüzde halen ciddi bir süre bulunuyor. Yolcuları normalde saatte 1.200 km/s hızda taşımayı hedefleyen şirket, dünyanın birçok yerine Hyperloop ağları kurmak ve toplu taşımacılığı daha önce hiç olmadığı kadar hızlı ve güvenli hale getirmek istiyor.

Virgin Hyperloop sadece yolcu taşımayacak

Çünkü firma süreci ticari kargo taşımacılığı tarafına da getirmek istiyor. Hatta bunun için geçtiğimiz yıl liman ve deniz taşımacılığı konusunda dünya devi DP World ile ortaklık kuruldu. Bu ortaklıktan “DP World Cargospeed” isimli yeni bir şirket doğmuştu. Bu şirket şu an Hyperloop temelli kargo taşımacılığı yapacak teknolojiler / sistemler üzerine çalışma gösteriyor.

Bu sayede genel olarak limanlar aracılığıyla yürüyen büyük taşımacılık operasyonlarını çok daha hızlı hale getirecek ikili, ayları günlere indirmek istiyor. Süreçte özellikle Çin ile diğer bölgeler arasındaki aktarıma odaklanılırken, birçok yeni nesil kargo merkezi de hayal ediliyor.

İlgili Video