reklamı kapat

POPÜLER

Virgin Hyperloop One Vision 2030 Pod

Geleceğin ulaşım sistemini kuran Virgin Hyperloop One’dan yeni pod [Video]

Elon Musk‘ın Hyperloop kavramı üzerine oluşturulan Hyperloop One, biliyorsunuz geçtiğimiz dönemde milyarder Richard Branson‘un sahibi olduğu Virgin şirketiyle ortaklık kurmuştu. Bundan sonra Virgin Hyperloop One ismiyle hayatına devam eden şirket, kısa süre önce Vision 2030‘u tanıttı.

Temel olarak özel geliştirilen bir tüpün içerisinde aşırı yüksek hızda seyreden yeni nesil tren sistemi şeklinde tanımlanan Hyperloop, geleceğin toplu taşıma teknolojisi olarak görülüyor. Sistem Japonya’da görev yapan Maglev tren sisteminin kullandığı manyetik tekniğinin bir benzeri olan “passive magnetic levitation” teknolojisini kullanıyor. Bu tarafın en önemli ismi Virgin Hyperloop One, “Vision 2030 Hyperloop Pod” ile geldikleri son noktayı gözler önüne seriyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde yer alan Mohave çölünde Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın katılımında tanıtılan Pod, henüz çok fazla teknik detay kazanmış değil. Aşağıda izleyebileceğiniz videoda sorunsuz şekilde yol alabildiği görülen Vision 2030, projenin Suudi Arabistan ayağı için büyük önem arz ediyor. Bu başarılı gösterimin projenin geleceğini garanti altına aldığı belirtiliyor. Projenin sadece Suudi Arabistan tarafında tam 500 milyar dolar değerinde olduğu söylenirken, “Vision 2030” ismi ülkenin büyük gelecek planından geliyor. Ülke biliyorsunuz geleceğini petrol dışında sürdürmenin yollarını arıyor ve buna ciddi yatırımlar yapıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Virgin Hyperloop One geçmişe modern bir dokunuş

En son duyduğumuz kadarıyla sistemin işlevsel hale gelmesi ve aktif olarak yolcu taşıması için önümüzde en az beş yıl bulunuyor. Yolcuları tüp içerisinde saatte 1.200 km/s hızda taşımayı hedefleyen şirket, dünyanın birçok yerine Hyperloop ağları kurmak ve toplu taşımacılığı daha önce hiç olmadığı kadar hızlı ve güvenli hale getirmek istiyor.

Video