reklamı kapat

POPÜLER

Tesla Model X kaza
Tesla Model X kaza
Tesla Model X kaza
Tesla Model X kaza
Tesla Model X kaza

Ölümle sonuçlanan Tesla Model X kazası için yeni video [İzle]

2018 ilk çeyrek sonuçları beklenenden iyi gelen Tesla, biliyorsunuz son haftalarda sürekli bir Model X sürücüsünün öldüğü kazayla gündeme geliyor. Otomatik pilot açıkken meydana gelen kazanın nasıl olduğunu göstermek isteyenlerin sayısı ise artıyor.

Hatırlamak adına 23 Mart tarihinde bir Tesla Model X sürücüsü otoyolda giderken yolu ayıran bariyere çarpmış ve hayatını kaybetmişti. Şirket tarafından yapılan incelemede otomatik pilot aktifken meydana gelen kazada, sürücünün otomobilin kontrolü alması için yaptığı uyarılara kulak asmadığı tespit edildi. Hem sesli hem de görsel uyarılara uymayan sürücü, otomobil de fren yapmayınca bariyere sağlam şekilde çarptı. Bu çarpma sonucunda çok büyük hasar gören ve pilleri alev alan otomobil, yukarıda görebileceğiniz üzere kullanılmaz hale geldi. İşte bu kazanın nasıl oluştuğuna dair bir video daha yayımlandı. Geçtiğimiz gün yayımlanana benzeyen videoda, bir Tesla sürücüsü tam da kazanın olduğu yerde deneme yapıyor. Otomatik pilot açıkken yol ayrımına yaklaşan otomobil, yol çizgisini takip ettiği için bariyere doğru gitmeye başlıyor. Normal gittiği şeridin yol çizgisi hemen hemen kaybolduğu için sola çeken araç, olayın nasıl olduğunu açıkça gözler önüne seriyor. Ancak halen kaza yapan Model X‘in neden bariyere çarpmadan önce yavaşlamadığı bilinmiyor. Birçok sensörden veri alan sistemin burada anlık bir hata verdiği tahmin ediliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tesla Model X kazasın hakkında resmi açıklama yaptı

Süreci göz ardı etmeyerek gereki inceleme ve açıklamaları yapan şirket, halen o yol için bir güncelleme yapmamış görünüyor. Otomobillerini uzaktan güncelleyebilen firman, o yoldan 200’den fazla otomatik pilot geçişi yapıldığını belirtiyor. Ancak belirli saatlerde iyice görünmez hale gelen şeritler büyük bir sıkıntı yaratıyor gibi duruyor. Kazada uyarıları dinlemediği ve yola bakmadığı için sürücü suçluyken, otonom sistemlerin henüz geleceğe yüzde 100 hazır olmadığı açıkça görünüyor. Ancak her teknolojide olduğu gibi bunda da bazı şeyler ancak yaşanarak öğrenilebiliyor. Otonom gelecek daha yeni başlıyor.

Video