reklamı kapat

POPÜLER

Tesla Model X kazası
Tesla Model X kazası
Tesla Model X kazası
Tesla Model X kazası
Tesla Model X kazası

Ölümlü Tesla Model X kazasının nasıl oluştuğunu gözler önüne seren video [İzle]

Elektrikli otomobil dünyasının öncü ismi Tesla, son haftalarda sürekli meydana gelen bir ölümlü Model X kazasıyla gündeme geliyor. Otomatik pilot açıkken meydana gelen bu kaza, büyük bir otonom kontrol sıkıntısını gözler önüne seriyor. Yayımlanan yeni video ise kazanın nasıl oluştuğunu açıkça gözler önüne seriyor.

Bilmeyenler için 23 Mart tarihinde bir Tesla Model X sürücüsü, otoyolda giderken yolu ayıran bariyere çarpmış ve hayatını kaybetmişti. Otomatik pilot aktifken meydana gelen kazada sürücünün, otomobilin kontrolü alması için yaptığı uyarılara kulak asmadığı tespit edildi. Hem sesli hem de görsel uyarılara uymayan sürücü, maalesef otomobil de bir adım atmayınca bariyere çarptı. Çarpmanın yüksek şiddetiyle titanyum ile korunan pilleri dahi alev alan Model X, görebileceğiniz üzere kullanılmaz hale geldi. İşte bunun aynısını bir sürücü daha “isteyerek” deneyimlemiş görünüyor. Aşağıda izleyeceğiniz videoda otomatik pilotla yol alan bir Model S sürücü, yolu ayıran bariyere çarpmayı kendisi engelliyor. Düz yolda giderken bir anda bariyere yönelen otomobil, sürücüye kontrolü alması için uyarı yapıyor ancak kendisi kaçınma manevrası ya da fren yapmıyor. Bu durum da Model X sürücüsünün başına geleni canlı şekilde karşımıza getiriyor. Burada bazı kişiler yol çizgilerini suçluyor ancak artık gelişmiş sensörlerin bunu atlamaması gerekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tesla modellerinde en gelişmiş sistemler kullanılıyor

Ancak görüyorsunuz bu halen yeterli görünmüyor. Model X kazasındaki yoldan defalarca sorunsuz şekilde geçtiği belirtilen araçlar, yine de zaman zaman sorun yaşayabiliyor. Henüz aten yüzde 100 kullanıma açılmayan bu sistem, kısa vadede de hayatımızın bir parçası olmayacak gibi duruyor. Ancak bu alanda çalışmalar devam ediyor. Özellikle Google‘ın kurduğu Waymo süreci oldukça iyi götürüyor.

Video