reklamı kapat

POPÜLER

Tesla kaza

Ölümlü Tesla kazası için kilit yeni bilgiler açıklandı

Elektrikli otomobil denildiği zaman akla gelen ilk firma Tesla, geçtiğimiz günlerde üzücü bir haber ile gündeme gelmişti. Bu konuda detaylanıyor.

Geçtiğimiz hafta Houston Teksas’ta içerisinde iki kişinin olduğu Tesla Model S, ağaca çarpılmasıyla iki yolcusuna mezar oldu.

İlk önce aracın kaza öncesinde otomatik pilotta olduğu ve sürücü koltuğunun boş olduğu aktarıldı. İlk açıklamalarda araç sürücüsüz sürüş modunda yol alıyordu denildi.

Ancak bu tam olarak doğru değil. Çünkü daha sonra Elon Musk, araçtaki verilerin incelendiğini ve kaza sırasında otomatik pilotun açık olmadığını tespit ettiklerini aktardı.

Elon Musk ayrıca bu araç için “Full Self-Driving” sisteminin satın alınmadığını da belirtti. Ayrıca son incelemelere göre kaza sırasında sürücü koltuğunda kesin olarak birisi vardı.

Yani açık olarak meydana gelen kazanın suçlusu Tesla otomatik pilot sistemi değil, sürücü hatasıydı. Son verilere göre kazada emniyet kemerleri de takılı değildi.

Bazı tahminlere göre sürücü, çarpma anında oluşan darbe ile arka koltuğa fırladı. Bu yüzden cesetleri bulan ekipler, ilk aşamada “sürücü koltuğu boştu” tespitinde bulundu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tesla Model S kazasında önemli bir detay daha ortaya çıkmıştı

O da itfaiyenin aracı söndürmesinin tam dört saat sürmesiydi. Ekiplerin normal bir aracın yangınını ise dakikalar içerisinde kontrol alabildiklerini aktarıldı.

Aracı söndürmek için Tesla’dan dahi yardım isteyen ekipler, daha önce de söylediğimiz gibi bu konuda ciddi bir yenilik gerektiğini gözler önüne sermiş oldu.

Elektrikli araçların kullanımı artıyor ve devasa pillerin oluşturduğu yangınları söndürmek adına yeni eğitimler, teknikler ve araçlar gerekiyor gibi görünüyor.

Hatırlarsınız daha önce de birçok Tesla otomobil yangın sorunu ile gündeme gelmişti. Firma bu sorunu engellemek için araçlarının pil paketini daha sağlam hale getirmişti.

İlginizi Çekebilir

DJI’ın en yeni drone modeliyle tanışın