reklamı kapat

POPÜLER

Tesla kaza

Sürücü koltuğu boş muydu? Ölümlü Tesla kazası için Elon Musk açıklama yaptı

Elektrikli otomobil denildiği zaman akla gelen ilk firma Tesla, dün üzücü bir haber ile gündemde çok fazla yer edinmişti. Bu konuda yeni bir gelişme var.

Dün Houston Teksas’ta içerisinde iki kişinin olduğu Tesla Model S, tamamen sürücüsüz olarak yol alırken bir virajı dönemedi ve yüksek hızda yoldan çıkarak arazideki bir ağaca çarptı.

Bu darbe sonunda pilleri alev alan Model S, tamamen yandı ve iki yolcusuna mezar oldu. Aracın kaza öncesinde sürücü koltuğunun boş olduğu aktarıldı. Yani araç sürücüsüz sürüş modunda yol alıyordu.

Ancak bu tam olarak doğru değil gibi görünüyor. Çünkü Elon Musk, araçtaki verilerin incelendiğini ve kaza sırasında otomatik pilotun açık olmadığını tespit ettiklerini aktardı.

Elon Musk ayrıca bu araç için “Full Self-Driving” sisteminin satın alınmadığını da belirtti.

Bazı tahminlere göre sürücü, çarpma anında oluşan darbe ile arka koltuğa fırladı. Bu yüzden cesetleri bulan ekipler “sürücü koltuğu boştu” tespitinde bulundu.

Tesla Model S kazasında önemli bir detay daha ortaya çıkmıştı

O da itfaiyenin aracı söndürmesinin tam dört saat sürmesiydi. Ekiplerin normal bir aracın yangınını ise dakikalar içerisinde kontrol alabildiklerini aktarıldı.

Aracı söndürmek için Tesla’dan dahi yardım isteyen ekipler, dün da söylediğimiz gibi bu konuda da ciddi bir yenilik gerektiğini gözler önüne sermiş oldu.

Elektrikli araçların kullanımı artıyor ve devasa pillerin oluşturduğu yangınları söndürmek adına yeni eğitimler, teknikler ve araçlar gerekiyor gibi görünüyor.

Hatırlarsınız daha önce de birçok Tesla otomobil yangın sorunu ile gündeme gelmişti. Firma bu sorunu engellemek için araçlarının pil paketini daha sağlam hale getirmişti.

İlginizi Çekebilir

DJI’ın en yeni drone modeliyle tanışın