reklamı kapat

POPÜLER

Tesla kaza

Sürücü koltuğu boştu; iki kişinin öldüğü Tesla kazası gündemde

Elektrikli otomobil denildiği zaman akla gelen ilk firma Tesla oluyor. Firmanın araçlarında çok gelişmiş sürücüsüz kontrol sistemleri de yer alıyor.

Ancak bu sistemler halen yüzde 100 sürücüsüz kontrole uygun değil. Bu yüzden firma otomatik pilot açıkken sürücünün kontrolü her an alabilecek şekilde hazır olmasını istiyor.

Ancak elbette kendisine ve aracına aşırı güvenenler ve bu kurala uymayanlar bulunuyor. İşte bu yüzden ABD’de gerçekten çok kötü bir kaza meydana geldi.

Açıklandığı kadarıyla Houston Teksas’ta içerisinde iki kişinin olduğu Tesla Model S, tamamen sürücüsüz olarak yol alırken bir virajı dönemedi ve nispeten yüksek hızda yoldan çıkarak arazideki bir ağaca çarptı.

Bu darbe sonunda pilleri alev alan Model S, tamamen yandı ve iki yolcusuna mezar oldu. Aracın kaza öncesinde sürücü koltuğunun boş olduğu aktarıldı. Yani araç sürücüsüz sürüş modunda yol alıyordu.

Tesla Model S kazasında önemli bir detay daha ortaya çıktı

Aktarıldığı kadarıyla itfaiyenin aracı söndürmesi tam dört saat sürdü. Ekiplerin normal bir aracın yangınını ise dakikalar içerisinde kontrol alabildiklerini aktarıldı.

Aracı söndürmek için Tesla’dan dahi yardım isteyen ekipler, bu konuda da ciddi bir yenilik gerektiğini gözler önüne sermiş oldu.

Elektrikli araçların kullanımı artıyor ve devasa pillerin oluşturduğu yangınları söndürmek adına yeni eğitimler, teknikler ve araçlar gerekiyor gibi görünüyor.

Hatırlarsınız daha önce de birçok Tesla otomobil yangın sorunu ile gündeme gelmişti. Firma bu sorunu engellemek için araçlarının pil paketini daha sağlam hale getirmişti.

İlginizi Çekebilir

DJI’ın en yeni drone modeliyle tanışın