reklamı kapat

POPÜLER

Tesla sürücüsüz otomobil
Tesla sürücüsüz otomobil
Tesla sürücüsüz otomobil

İşte bize ihtiyacı bitiren Tesla sürücüsüz otomobil bilgisayarı

Elektrikli otomobil tarafından öncü ismi Tesla, otonom yani sürücüsüz otomobil otomobil konusunda bir sonraki seviyeye hazır.

Advertisement

Tesla otomobiller şu an dünyanın en iyi sürücüsüz otomobil altyapısına sahip. Geliştirilen özel yazılımlar ve kameralar ile çevresini algılayarak tek başına gidebilen “Model” serisi otomobiller, geleceğe tüm rakiplerinden önce giriş yapıyor. İşte bu araçlara şimdiye kadar Nvidia tarafından üretilen bir bilgisayar sistemiyle güç veren Tesla, resmi olarak açıklandığı kadarıyla artık kendi çözümünü kullanıyor. Bu bilgisayarın kalbinde ise firmanın kendi geliştirdiği (Samsung üretimi) bir işlemci yer alıyor. CEO Elon Musk’ın müjdesini uzun süre önce verdiği bu işlemci, Musk tarafından “Dünyadaki en iyi işlemci” gibi çok iddialı bir şekilde tanıtılıyor. Otonom sürüşe özelleştirilen bu işlemci, açıklandığı kadarıyla bünyesinde 6 milyar transistör barındırıyor ve daha önce araçlarda kullanılan Nvidia imzalı işlemciden tam 21 kat daha iyi performans veriyor. Firmaya maliyeti şaşırtıcı şekilde yüzde 80 oranında daha düşük olan yeni donanım, saniyede 36 trilyon işlem gerçekleştirebiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tesla sürücüsüz otomobil bilgisayarını kullanmaya başladı bile

Evet firma yeni donanımın bir aydan uzun süredir Model S ve Model X’lere aktif olarak koyulduğunu belirtiyor. Aynı zamanda son 10 gün içerisinde üretilen Model 3’lere de giren bilgisayar, gelecek için büyük önem arz ediyor. Bu sistem ile sensörlerden ve kameralardan gelen veriyi çok daha hızlı ve doğru şekilde işleyecek yeni Model otomobiller, böylelikle daha güvenli olarak tamamen otonom sürüş gerçekleştirebilecek deniyor. Firma 2020 itibariyle Tesla temelli sürücüsüz taksilerin yola çıkacağını da belirtiyor. Sürücüye ihtiyacın olmadığı tamamen sürücüsüz (Seviye 5) araçlar artık çok daha yakında görünüyor. Geriye sadece bunlar için devletlerden yasal izinleri almak kalıyor. En zor kısım da bu olarak görülüyor.

İlgili Video