reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Elon Musk Tesla
Elon Musk Tesla

Elon Musk’tan dikkat çeken “geleceğin otomobili” açıklaması

Elektrikli otomobil firması Tesla, kısa süre önce yeni nesil sürücüsüz otomobil bilgisayarını tanıttı. Buna bağlı olarak geleceğin otomobili de geliyor.

Advertisement

Tesla’nın CEO’su Elon Musk, direksiyonsuz bir Tesla otomobilin 2 yıl içerisinde geleceğini açıkladı. Bu gerçekten büyük önem arz ediyor çünkü firmanın sürücüsüz geleceğe verdiği önemi gözler önüne seriyor. Tesla’nın elinde direksiyonu olmayan bir otomobil için gereken tüm donanımlar bulunuyor. Firma biliyorsunuz daha şimdiden üretimden çıkan son modellerini yeni nesil sürücüsüz otomobil bilgisayarı üzerine kuruyor. Bu bilgisayar şirketin geliştirdiği kendi işlemcisini kullanıyor ve halihazırda otonom yeteneği yüksek Tesla’larda kullanılan Nvidia imzalı işlemciden tam 21 kat daha iyi performans veriyor. Saniyede 36 trilyon işlem gerçekleştirebilen bu sistem, gerçekten insana olan ihtiyacı “tamamen” ortadan kaldırıyor.

Elon Musk Tesla
Elon Musk Tesla
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Direksiyonsuz Tesla otomobiller sürücüsüz taksiler için da büyük önem arzediyor

Firma 2020 yılında sürücüsüz Tesla’ların yolcu taşıyacağı bir sistemi hayata geçirmenin planlarını yapıyor. Bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz kendi kendine -bize ihtiyaç duymadan- giden otomobiller, artık ciddi ciddi gerçeğe dönüşüyor. Tesla’nın öncü olduğu bu alanda çalışan başka firmalar da bulunuyor. Bu firmalardan birisi de General Motors. Geçtiğimiz yılın başında bir açıklama yapan firma, direksiyonu ve pedalları olmayan ilk otomobil modelinin 2019’da seri üretime gireceğini açıklamıştı. Bu aracın da yukarıda konsept görseli yer alan Cruise AV modeli olacağı açıklanmıştı. Alışık olmadığımız için bu araçların kokpiti gerçekten çok garip görünüyor.

İlginizi Çekebilir