reklamı kapat

POPÜLER

Toyota Research Institute

Kendi başına drift yapabilen Toyota Supra ile tanışın [Video]

Birçok firma otonom yani sürücüsüz sürüş sistemleri geliştiriyor. Bunlar arasında dünya devi Toyota da aktif olarak yer alıyor.

Toyota Research Institute ya da kısa adıyla TRI, kısa süre önce yukarıda izleyebileceğiniz video ile ses getirdi. Bu video içerisinde karşımıza gerçek anlamda kendi başına drift yapabilen bir Toyota Supra modeli çıkarıldı. Peki bunun amacı ne? Bir sürücüsüz araca drift yapmayı öğretmenin arkasında eğlence yer almıyor. Burada amaç sürücüsüz otomobil sistemlerini karşılaşabilecekleri zorlu manevralara karşı hazırlamak.

Geleceğimizde açık olarak sürücüsüz araçlar yer alıyor. Şu an sürücüsüz olarak taksi hizmeti vermesi için tasarlanan direksiyonsuz araçlar dahi bulunuyor. Önümüzdeki 10 yıl içerisinde ise son kullanıcıya da direksiyonsuz araçlar satılacağı düşünülüyor. İşte bu araçların kaygan zeminlerde bizim kadar değil, bizden çok daha iyi sürüş kontrolüne ihtiyacı bulunuyor.

Toyota Research Institute gibi kurumlar da tam olarak bu konuda çalışmalar yapıyor. Süreçte geldiği son noktayı göstermek adına Supra ile herkesin dikkatini çeken bir drift hamlesine imza atan firma, bu sistemi sadece sürücüsüz sistemler odağında geliştirmiyor. Bu tarz güvenlik sistemlerinin kaygan zeminlerde sürücüye yardım etmesi de hedefleniyor.

Toyota, sürücülerin sürüş yeteneklerini bu tarz yardımcılar ile artırarak yolları daha güvenli hale getirmek istiyor. Bu konuda Tesla ve Ford gibi diğer dev isimler de büyük çalışmalar gerçekleştiriyor.

İlginizi Çekebilir: Ferrari’nin nefes kesen otomobili ile tanışın