reklamı kapat

POPÜLER

Toyota

Toyota’dan sürücüsüz otomobil konusunda büyük satın alma

Dünyanın en büyük otomobil firmaları arasında yer alan Toyota, elbette otonom yani sürücüsüz otomobil sistemlerine de büyük önem veriyor.

İşte bu yüzden Toyota, Uber rakibi Lyft firmasının otonom / sürücüsüz otomobil sistemleri geliştiren kısmını tam 550 milyon dolara satın alıyor.

Bu hamle, otonom otomobil sistemleri konusunda son dönemde yapılmış en büyük satın almalardan birisi oluyor.

Temelde otomobil firması olmayan ancak otonom otomobil sistemlerine yatırım yapan birçok firma, bu sistemleri son dönemde gerçek otomobil firmalarına satıyor.

Örneğin daha önce de Uber’in otonom sürüş sistemleri geliştiren kısmı da Aurora’ya satılmıştı. Otonom yani sürücüsüz otomobil sistemleri şimdilik daha çok gerçek otomobil firmaları tarafından tam olarak uygulanabiliyor.

Bu konuda mevcut en gelişmiş sistemlere sahip firma konumunda Tesla yer alıyor. Alanda Apple ve Google gibi isimler de dev çalışmalar yapıyor. Hatta Google sürücüsüz araçlar ile yolcu taşıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Toyota, otonom sistemler yanında uçan taksi tarafına da ilgi duyuyor

Ancak Toyota henüz direkt olarak kendi içerisinde bir uçan taksi geliştirmiyor. Dev üretici bunu yapan Joby Aviation firmasına maddi olarak destek oluyor.

Geçtiğimiz aylarda 590 milyon dolarlık bir yatırım alan ve bunun 394 milyon dolarını Toyota’dan elde eden Joby Aviation, alandaki kilit isimler arasında yer alıyor.

Görebileceğiniz üzere dev firma çok mantıklı bir adım atıyor ve girebildiği tüm ulaşım sektörlerine / alanlarına dahil olmak istiyor.

İlginizi Çekebilir

Geleceğin robotlarını dans ederken izleyin