reklamı kapat

POPÜLER

DJI Automotive

DJI otomobil pazarına da giriş yapacak; işte bilinmesi gerekenler

Dünyanın en büyük drone üreticisi konumunda yer alan DJI, otomobil tarafına giriş yapmak istiyor. Ancak firma otomobil üretmeyecek.

Firma kısa süre önce DJI Automotive isimli bir alt şirket kurduklarını duyurdu. Yukarıda da dediğimiz gibi amaç gerçek bir otomobil üretmek değil.

DJI’ın bu şirket ile amacı otonom yani sürücüsüz otomobil sistemleri geliştirme ve satmak. Hatta dev isim bu konuda şimdiden oldukça hazır durumda. Şirket yaptığı sunumda karşımıza üç farklı otonom sürüş sistemi çıkardı.

Bu sistemleri direkt olarak başka otomobil firmalarına satmak için hazırlayan dev drone üreticisi, “park sistemleri”, “otonom park, uzun yol / otoban için otonom kontrol” ve “şehir içi için otonom kontrol” olmak üzere üçe bölmüş durumda.

Geliştirdiği drone modellerine çok gelişmiş kaza önleme ve ortam algılama sistemleri koyan şirket, buradan elde ettiği tecrübe ile sürücüsüz sistem konusunda da çok iddialı olduklarını belirtiyor.

Sadece aracın dışı değil içerideki sürücüyü takip etme konusunda da sistemler geliştiren DJI Automotive, böylelikle insan hatalarına bağlı kazaları tamamen ortadan kaldırmayı hedefliyor.

DJI’ın çözümlerine sahip ilk araçların ne zaman yollara çıkacağı ise henüz bilinmiyor.

DJI dışında otomobil tarafına başka kimler ilgi duyuyor?

Otomobil sektörü dışındaki ilk isimlerden birisi Xiaomi. Firma direkt olarak kendi otomobilini geliştirmek adına kolları sıvamış durumda.

Apple da alanda aktif olarak yer alıyor. Firma da kendi otomobil modelini geliştirmek adına LG ile Magna ile görüşmeler içerisinde.

Otomobil alanına Huawei de ilgi duyuyor. Ancak Huawei’nin şimdilik kendi otomobilini üretme planı yok. Firma diğer Çin’li üreticilere akıllı sistemler sağlıyor.

İlginizi Çekebilir

Samsung’un yeni modeli için yayımladığı resmi montaj videosu